Sağlıklı pişirme ürünleri hakkında önemli bilgiler

18.09.2017


Aşağıdaki yazı Facebook/Anne destek ekibi sayfasından alıntılanmıştır;

Sağlıklı pişirme ürünleri hakkında önemli bilgiler:

Teflon ismi patentli ve sadece Dupont firmasının kullandığı politetrafloroetilen (PTFE) alışımlı bir malzeme. PTFE (veya bilinen adıyla Teflon) kaplamadır. Bu kaplama tencere ve tavaların yapışmaz olmasını ve çok az yağ ile yiyeceklerimizi pişirmeyi sağlıyor.

Teflon kaplama, kullanılan metal kaşığın (kaldı ki tahta veya silikonla bile sıyrılabiliyor) veya yıkama esnasında sünger temizleme bezinin aşındırmasıyla kolayca kalkabiliyor. Bu da çok ciddi oranda bir zehir salınımına neden oluyor.Belki kendi teflon ürünlerinin aşınmadığını, bu nedenle de endişelenmemek gerektiğini söyleyecek birileri. Ancak malesef bu zehirli madde pişirme esnasında bile açığa çıkabiliyor.

Özellikle teflon bir tava veya tencerenin harlı ateşte üzerine hiçbir şey konmadan bir süre ısıtılması bu zehiri açığa çıkartıyor. Seramik 'Thermolom' teknolojisi ile üretilmiş ürün demek. yani, “No PTFE, No PFOA” diye tanıtıyor. Yani diyor ki, “Bu tencerede teflon (PTFE) ve onun yüksek sıcaklıkta dışarı salgıladığı PFOA maddesi yok. Ama yapışmazlık özelliği var. Bu teknolojide, 'yapışmazlık' seramik ve camdan oluşan bir kaplama ile sağlanıyor. PTFE, polytetraflora etilen demek. Yani bizim teflon dediğimiz madde. PFOA ise perploroaktanoik asit. PTFE yüksek ısıya maruz kaldığında açığa PFOA çıkıyor. Ve bu madde sağlık sorunları yaratıyor.

Piyasada her kalitede ve fiyatı 10 liraya bile seramik tencere tava bulunabilirken 'thermolon' teknolojisiyle üretilenlerin fiyatı 50-70 liradan başlıyor. Öncelikle bu beyaz gördüğümüz ürünlerde iki çeşit var birincisi aslında bildiğimiz teflon'un pigmentleri ile oynanarak elde edilen beyaz kaplamalar ki bunlar teflondan daha dayanıksız ve özellikle çin malı olanlar süper sağlıksız.Bu ürünlere zaten doğru dürüst bir garantide veremiyorlar.İkinci grup ki bence en sağlıklısı bu gerçek manada petro türevi içermeyen malzemeden üretilen ceramica. Yani gerçek seramik ürünler.

Biz bunları nasıl mı ayırt edeceğiz? Çok zor. Ancak ben şunu yapıyorum kutusunun üzerinde PTFe ve PFOA free yazıyor ise alıyorum yazmıyor. Bernardo, Karaca, Korkmaz, Tefal ( Cem, Papilla,Shaffer,Mehtap,markalarını söylemiyorum bile) gibi mağazaların tüm ürünlerini inceledim. İnanın mağaza çalışanları bile bi haber bunlardan. Söylenileni satıyorlar sadece. Aralarında bu maddeleri duymayanlar bile var. Mesela Esse de iki çeşit kırmızı bir seramik tencere serisi var, birinde yazıyor, diğerinde yazmıyor. Hoş buna rağmen cam seramik kaplama olmadığı için diğer greenpan markasına göre bir tık daha düşük kalitesi. Korkmaz. 4-5 çeşit seramik serileri var. Sadece Natura serisi PTFE ve PFOA içermiyor, gibi. Moneta. İtalyan seramik markası. İncelemedim henüz, ancak kaliteli olduğunu duymuştum.


En sağlıklı olan pişirme ürünü mü? Demir döküm! Ama saf demir döküm öyle üzerinde bilmemne kaplaması olmayan. Ya da çelik. Ancak bunlar kullanması da bakımı da yıkaması da zahmetli ürünler. ( Mesela saf demir döküm asla deterjan ve bulaşık süngeri ile yıkanmaz sadece kaynar su. Kurulanır ve yağlanarak muhafaza edilir paslanmaması için) Üstelik yapışıyor. Ancak en lezzetlisi de demir döküm. Demir döküm tencereler fırına da girer. Hatta çok da iyi ekmek pişirir. Yemeğe bünyesindeki demirden katar ki bu da uzmanlara göre kansızlığa iyi gelmektedir. İdeal demir döküm tencereler ya saf demir ya da emaye kaplıdır. Temizlerken deterjan kullanılmaz yani.


Şimdi bir de granit modası çıktı. Yer gök granit. Karaca bir başlattı. Sonra diğer markalar uçtu. Granit ne?Dış yüzey seramik porselen,gövdesi alüminyum, iç kısmı 3 kat (PTFE) kaplama. Yani teflon tava ve tenceredir. Granit neresinde kullanılmış soru işareti. Doğrusunu bilmiyorum. Eğer porselen kaplama kastediliyor ise, ve bu malzeme içinde granit hammaddesinde bulunan silis çoğunlukla kullanılmış ise sorun yok.

Sonuçta granit, sert,kristal yapılı bir madde. -Neo granit, bio granit vb tanımlarla satılan granit tencerelerin hammaddesi de teflon ile aynı. Kısaca granit tava ve tencere denilen objede ne oranda ve çeşit granit malzeme kullanıldığı prosedür de belirtilmesi gerekir. Bunu bilmiyoruz. Kullanılan granit malzemedeki iz elementleri bilmemiz gerekir. Yani sağlık yönünden değerlendirme yapabilmemiz için tava ve tencerede kullanılan malzemelerin kimyasal analiz sonuçlarının bilmemiz gerekir.

Maalesef önce piyasaya malzemeler kullanım için pazarlanıyor, daha sonra kamu oyunda sağlığa zararlı mı tartışması ve araştırmaları yapılıyor. Sağlığa zararlı ise piyasadan kalkar. Granit tava ve tencereler için de ileride bu tartışmalar ve araştırmalar belki yapılır.


Yani bunların hepsi ama hepsi pazarlama taktikleri. Adamlar yıllarca ama yıllarca teflondan para kazandılar pazarın lideri oldular. Sonra teflonun zararları keşfedildi, seramik çıktı. Diğer tüm markalar da ya çıkardı ya da sahtesini üretip çıkardı( Piyasadaki ucuz seramik ürünler) Şimdi pazara yeni trend lazımdı. Ne yapacaklar onca yılların teflon malzemesini. Alın işte size Granit. Ne mi olacak bu işin sonu? Bence çelik tencerenin egemenliği geri gelecek. Ancak bu kadar zamandır yapışmaz-kaymaz zemine alışan tüketiciye çelik yeniden nasıl sevdirilir bilmiyorum.


Ben sadece bazı yemeklerde saf demir döküm Tencere kullanıyorum. Güveç gibi. Kullanımı çok zahmetli ve ağır çünkü. Ama en sağlıklı ürün o.


İkinci olarak çelik. En sağlıklı ikinci ürün o.


İlla yapışmazlık özelliği arıyorsanız en azından önünüze gelen seramiği almayın. Sakın. Kullanmayın daha iyi.
Yukarıda bahsettiğim o zararlı maddelerin olmadığı ürünleri tercih edin.


Ve asla bulaşık makinesine atmayın. Metal ve sert kaşık,çatal vs değdirmeyin. En ufak bir çizikte atın.
Ben Greenpan kullanıyorum. Bahsettiğim thermolon kaplaması mevcut. 2,5 seneyi geçti memnunum. Bebe için de minicik olanı var. 12,5 cm çapında. Esse lerde satılıyor.

Ancak tekrar ediyorum. En sağlıklısı 1. Saf Demir Döküm 2. Çelik

Lütfen önünüze gelen 10-15 liralık şeyleri almayın. Her markayı da almayın. Çok çok çok zararlı. Bırakın pankekler kalp kalp olmasın. Varsın düzgün yuvarlaklar olmasın. Yamuk yumuk olsun, ama sağlıklı olsun. Unutmayın, ucuz etin yahnisi yavan olurmuş.

Yeni çıkan Tefal titanyum serisi:
Tefalden yeni bir şey uydurup piyasaya çıkarmalarını bekliyordum zaten. Önce teflonlar çıktı baktılar zararlı, hop seramik, onun da milyon tane çeşidi üredi, hop granit, onun da sağlıksız olduğu ortaya çıkıp bir de önüne gelen firma çıkarınca nasıl pazarda yer edinecek? Düşündü taşındı aldı koydu hoop al sana titanyum! Yazımda da bahsetmiştim bir şeyler bekliyordum zaten o veya bu firmadan. Ki özellikle Tefalden. Çünkü burada en zararlı çıkan o. Teflon olayından dolayı.
Daralan teflon pazarının alternatif bir ürünle canlanması için yapılan pazarlama, başka birşey değil ne yazıkki...
Gelelim titanyum malzemesine titanyum di oksit google da da bakarsanız insan DNA sına zarar veriyor. Altındaki malzeme muhtemel alüminyum ki öyledir.
Kaplama malzemesi aluminium üzerine yanlış bilmiyorsam yaklaşık 200 derece sıcaklıkta uygulama yapılıyor. Şimdi 200 derecede yapışan ve pişen bir malzeme, ateş ve yüksek ısıya maruz kaldığında nasıl davranır? Söyleyeyim,
Yemek pişirme esnasında kendi pişme ısısına yakın dereceye ulaştığı için kaplama malzemesindeki tüm zararlı maddeler ortaya çıkar malesef.
Velhasıl bu titanyum yeni moda henüz ne olduğu belli değil. Yukarıda da yazdım ülkemizi bilirsiniz. Bir ürün önce piyasaya çıkar. Bayağı bir pazar elde eder. Çoook sonra araştırılır zararları vs ortaya çıkar. Örnek: teflon, granit

Allah sonumuzu hayır etsin. 


Tekrar söylüyorum;


En sağlıklısı 
1. Saf demir dökme
2. Çelik.

Ayrıca firma titanyum serisi ile ilgili yapısında PFOA bulunmuyor diyor. Peki PFOA neydi? PTFE nin yani teflon malzemenin yüksek ısı ile ortaya çıkan zararlı hali. Firma bende PTFE yok demiyor ki. Bende onun ısı ile açığa çıktığı madde PFOA yok diyor. Peki ısıyla neyin çıkmayacağı garanti mi? Değil. Kaldı ki titanyum malzeme olarak başlı başına zararlı. Yiyecekler açısından. Bana biraz kelime oyunu gibi geldi. Bunlar malesef hep pazarlama stratejileri.
Granit şimdi artık o kadar laçkalaştı ki..
Milyoncularda bişe granit tava tencere satılıyor. Dün gördüm. Tıpkı Seramiklerin akıbeti gibi. Yakında titanyum da aynı hale düşer. Sonra yine düşünürler taşınırlar bir malzeme uydurup şöyle afilli reklamlar yapıp bir de yok şu madde yok, sağlıklı vs diyerek pazara sunarlarsa hiç şaşırmam.

Mehtap Özonay Erbaş

Anne Destek Ekibi

 

 

https://www.facebook.com/Annedestekekibi/photos/a.1079686268730209.1073741828.1078952738803562/1081505795214923/?type=3&theater

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?