Neden kaplamasız döküm ürünler,İthal Ham döküm markaları,Yerli üretim ne alemde?

20.09.2016


Döküm Tava seasoning konusuna Banu hanım bir yorum yazmış ve ben de hem kendisine hem de kaplamasız döküm ile ilgilenen herkese yararlı olması için uzunca bir cevap yazmıştım.Belki arka sayfalarda gözden kaçabilir diye,ayrıca ana sayfaya eklemek istedim.Kendisine, sorusu ve bu vesileyle bana aşağıdaki uzun cevabı verme fırsatı tanıdığı için tekrar teşekkür ederim.

Banu Hanım'ın sorusu ve güzel dilekleri şöyleydi;
Siteyi yeni buldum. Çok başarılı bir sunum olmuş. Bu arada etin muhteşem kokusu buraya kadar geldi. Sizin de kameramanın da eline sağlık. Ben de dõküm tavalardan edinmek istiyorum. Siz nerden aldınız tavanızı netten mi yoksa birine mi getirttiniz? Oğlumla bu döküm tavalara merak saldık da. İlginize teşekkürler. Tekrar emeğinize sağlık. Bu arada umarım projeniz uygulamaya çabuk geçer ve biz de Türk malı kaplamasız döküm tava ve tencereler alabiliriz.

Benim de yarı makale,yarı köşe yazısı tarzında cevabım şu oldu :)

Banu Hanım,güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.Sizin gibi kaplamasız döküm demir ürünlere ilgi duyan kişilerle tanıştıkça,bu konudaki heyecanım daha da artıyor.Hem ülkem adına seviniyor,hem de gelecek nesiller adına mutlu oluyorum.Sorduğunuz ürün bilgilerini yazının en sonunda belirttim.

Biraz uzun olacak ama hem sorunuza cevap,hem de insanları bilgilendirme amaçlı bir konu olarak yazacağım.Çünkü ülkemizde “kaplamasız döküm demir “ürünlerle ilgili bir kaynak, birkaç blog yazısı dışında yok.

Tabi ki herkesi kendi üretimim olan yerli ürünler ile buluşturmak isterim ancak kaliteli ve ömürlük bir döküm ürünü üretebilmek için daha önümde uzun bir yol var.Markam olacak tavayı alan kişi onunla ömür boyu pişirsin,sonra çocuklarına hatta torunlarına miras bıraksın.3-5 Sene sonra çöp olmasın,kullanan kalitesizliğinden şikayet etmesin,”İyi ki almışım bu tavayı,yaşlandıkça güzelleşti”,”Bunu 30 yıl önce almıştım,hala sapasağlam”,“Bu tava anneannem’den kalma ”ya da “Dedem, biz çocukken bununla bize piknikte hamburger yapardı” desin,Made in Turkey” ibaresi yıllarca üzerinde yaşasın,insanımız artık yerli malına güvensin,desteklesin.

Aslında üreticiye bugün ödemeyi yapsam,üç gün içerisinde ürünleri kargolamaya başlarım ancak bu şekilde piyasadaki ürünlerden bir farkı olmaz,isteyen herkes parasını verdikten sonra üreticiyle görüşüp bu üretimleri zaten kendi adına yaptırabilir.Bugüne kadar ki işleyiş hep böyleydi,herkes birbirinden tasarımı aldı,en ucuz şekilde piyasaya sürüp,pazara hakim olmaya çalıştı,artık 20TL’ye döküm tava bulabiliyorsunuz ancak bu tavaların ruhu yok çünkü alüminyum kasalı teflondan tek farkı demir olması ve üzerinde de emayesi.Renk cümbüşü ürünler ,aynı kalite ile piyasaya sürüldü,sonuçta kalite hep aynı,kullanıcı sayısı da kısıtlı kaldı.

Tıpkı hep aynı konuyu işleyen Türk dizileri gibi,bıkkınlık verdi artık bu ürünler ve mantalite .Ben de dahil çoğu insan artık yabancı yapımları izliyor,neden?Türk yapımlarının hep aynı,hatta gittikçe daha da düşen kalitesizliğiyle,yaratıcılık yok,heyecan yok,ruh yok ve talebe göre arz değil,arza göre talep oluşsun isteniyor.
Ülkemizdeki döküm ürünler de bana göre böyle.Türk insanının sahip olduğu kaliteli herşey ithal,ithal,ithal.Yerliler hep dandik,hep işe yaramaz,uzun ömürlü - sağlam değil.

Bir tava parası,hatta daha fazla kargo ücreti ödeyip neden ABD’den,Almanya’dan getirmek yada rica minnet birileri gelirken yanında getirmelerini istemek zorundayız?

Kendimiz daha iyisini yapalım burada,isteyen herkes daha kolay ulaşsın.

Belki biraz ağır olacak ama bence piyasadaki yerli üreticiler “Bas emayeyi,milletin temizliğiyle,seasoning’iyle ,pasıyla mı uğraşacağız,demir emilimi de neymiş,boşver onu,ısıtsın tavayı yesin işte”mantığında işlerine geldiği gibi ilerliyor..Ben ise bir başıma ,esnaf emeklisi bir babanın oğlu ve ortalama maaşlı bir beyaz yakalı olarak bunun aksi istikametinde gidiyorum,neyime güvenerek?Bilmiyorum.Büyük abiler piyasada beni yaşatırlar mı,onu da bilmiyorum.

Instagram & Youtube :Dökümcü Baba

Dökümcü Baba Yotube kanalı için tıklayın&abone olun

Dökümcü Baba instagram için tıklayın&takip edin.

Sanırım beni bu yola iten 2 büyük sebep var;
1-Ülkemizdeki kırmızı et fiyatları yüzünden çoğu insanımızın et yiyememesi,yemek istese de “steakhouse”denen yerlere uçuk paralar ödemek zorunda kalması.Kasaptan aldığı incecik antrikotu,evinde teflon tavasında kurutana kadar pişirip canım eti heba etmesi,susuz,lezzetsiz,resmen et posası yemesi.(Çocuklugum bu tip antrikotla geçti,yazık etmişiz) Kaplamasız dökümün sağladığı mangal aromasından mahrum kalınması.
2-Annem,kardeşim,eşimin ve daha birçok kadınımızın demir eksikliği yaşaması.İthal demir ilaçlarına bağımlı yaşaması,,tahliller,kontroller vs vs.

Yine döviz çıkışı,yine sağlıksız bir nesil,güçsüz ve soluk benizli kadınlarımız,neden?Çünkü memlekette “kaplamasız döküm demir” kültürü yok.Teflon tavalar?Oooo çok zararlı ama yapışmıyor napalım.Döküm tavamız var ama emaye,çünkü temizliği çok kolay,atıyorum makineye,bol deterjanlı suyla oh mis.

Çünkü rahatlık sağlıktan öte,valla bravo bize!

Mail ile ya da sosyal mecralardan soran herkese,-kapitalist sistemin dayatmacıları olan “tekel” firmalar gibi ya da kimsenin malını tavsiye etmiyim ,sadece ben para kazanayım,piyasaya hakim olayım gibi bir derdim ve gözümü bürümüş bir hırsım olmadığından,ülkemin iktisadi geleceğini ve genç nesillerin sağlığını ön planda tuttugumdan- ,bu ürünleri nerden,nasıl bulabileceğini açık açık anlatıyorum.
Gönlüm tabi ki herkesin yerli ürünümü kullanmasını istiyor ancak şu an için böyle bir ürünü piyasaya –yüksek kalite- ve –ömürlük ürün- anlayışım gereği süremiyorum.Bu durumun gerçekleşmesi değil birkaç ay,2 sene bile sürse,iyi bir ürün için beklerim,beklemeliyiz.Yerli kaplamasız döküm ürünler şu an bir embriyo halinde,anne karnında gelişmeye devam ediyor diyebiliriz.Doğum, zamanı gelince gerçekleşir mi yoksa düşük mü olur ,Allah bilir. ?

Sizin nezninizde diğer insanlarla da paylaşayım;İsteyen ithalini alır,isteyen yerliyi bekler,ülkesinin kalkınmasına destek olur ,dediğim gibi hırsım yok.Amacım bu kültürü ülkemize yaymak,tercih sizlere kalmış.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?