Döküm Tava nedir-nasıl kullanılır-temizlenir

Döküm tava seasoning bilgilendirme detaylı anlatım ve uygulama

Emaye kaplı olmayan, Gerçek Döküm tava seasoning nasıl yapılır en detaylı anlatım burada arkadaşlar,memnun kalmanız dileğiyle..

Lütfen okumaya devam et ‘e tıklayınız,burda sayfa dar oldugundan video küçük görünüyor.

Youtube kanalıma abone olup izlediğiniz videoları beğenirseniz çok sevinirim.

Dökümcü baba resmi youtube sayfası

Ayrıca Instagram’dan da takipçimiz olup,güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dökümcü baba resmi instagram sayfası

*Yeni konulardan anında haberdar olmak için hemen yandaki mail listemize kayıt olunuz.

 

 

Döküm tava seasoning bilgilendirme detaylı anlatım ve uygulama” için 11 yorum

 1. Siteyi yeni buldum. Çok başarılı bir sunum olmuş. Bu arada etin muhteşem kokusu buraya kadar geldi. Sizin de kameramanın da eline sağlık. Ben de dõküm tavalardan edinmek istiyorum. Siz nerden aldınız tavanızı netten mi yoksa birine mi getirttiniz? Oğlumla bu döküm tavalara merak saldık da. İlginize teşekkürler. Tekrar emeğinize sağlık. Bu arada umarım projeniz uygulamaya çabuk geçer ve biz de Türk malı ham döküm tava ve tencereler alabiliriz.

  1. Banu Hanım,güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.Sizin gibi ham döküm demir ürünlere ilgi duyan kişilerle tanıştıkça,bu konudaki heyecanım daha da artıyor.Hem ülkem adına seviniyor,hem de gelecek nesiller adına mutlu oluyorum.Sorduğunuz ürün bilgilerini yazının en sonunda belirttim.

   Biraz uzun olacak ama hem sorunuza cevap,hem de insanları bilgilendirme amaçlı bir konu olarak yazacağım.Çünkü ülkemizde “Ham döküm demir “ürünlerle ilgili bir kaynak, birkaç blog yazısı dışında yok.

   Tabi ki herkesi kendi üretimim olan yerli ürünler ile buluşturmak isterim ancak kaliteli ve ömürlük bir döküm ürünü üretebilmek için daha önümde uzun bir yol var.Markam olacak tavayı alan kişi onunla ömür boyu pişirsin,sonra çocuklarına hatta torunlarına miras bıraksın.3-5 Sene sonra çöp olmasın,kullanan kalitesizliğinden şikayet etmesin,”İyi ki almışım bu tavayı,yaşlandıkça güzelleşti”,”Bunu 30 yıl önce almıştım,hala sapasağlam”,“Bu tava anneannem’den kalma ”ya da “Dedem, biz çocukken bununla bize piknikte hamburger yapardı” desin,Made in Turkey” ibaresi yıllarca üzerinde yaşasın,insanımız artık yerli malına güvensin,desteklesin.

   Aslında üreticiye bugün ödemeyi yapsam,üç gün içerisinde ürünleri kargolamaya başlarım ancak bu şekilde piyasadaki ürünlerden bir farkı olmaz,isteyen herkes parasını verdikten sonra üreticiyle görüşüp bu üretimleri zaten kendi adına yaptırabilir.Bugüne kadar ki işleyiş hep böyleydi,herkes birbirinden tasarımı aldı,en ucuz şekilde piyasaya sürüp,pazara hakim olmaya çalıştı,artık 20TL’ye döküm tava bulabiliyorsunuz ancak bu tavaların ruhu yok çünkü alüminyum kasalı teflondan tek farkı demir olması ve üzerinde de emayesi.Renk cümbüşü ürünler ,aynı kalite ile piyasaya sürüldü,sonuçta kalite hep aynı,kullanıcı sayısı da kısıtlı kaldı.

   Tıpkı hep aynı konuyu işleyen Türk dizileri gibi,bıkkınlık verdi artık bu ürünler ve mantalite .Ben de dahil çoğu insan artık yabancı yapımları izliyor,neden?Türk yapımlarının hep aynı,hatta gittikçe daha da düşen kalitesizliğiyle,yaratıcılık yok,heyecan yok,ruh yok ve talebe göre arz değil,arza göre talep oluşsun isteniyor.
   Ülkemizdeki döküm ürünler de bana göre böyle.Türk insanının sahip olduğu kaliteli herşey ithal,ithal,ithal.Yerliler hep dandik,hep işe yaramaz,uzun ömürlü-sağlam değil.

   Bir tava parası,hatta daha fazla kargo ücreti ödeyip neden ABD’den,Almanya’dan getirmek yada rica minnet birileri gelirken yanında getirmelerini istemek zorundayız?

   Kendimiz daha iyisini yapalım burada,isteyen herkes daha kolay ulaşsın.

   Belki biraz ağır olacak ama bence piyasadaki yerli üreticiler “Bas emayeyi,milletin temizliğiyle,seasoning’iyle ,pasıyla mı uğraşacağız,demir emilimi de neymiş,boşver onu,ısıtsın tavayı yesin işte”mantığında işlerine geldiği gibi ilerliyor..Ben ise bir başıma ,esnaf emeklisi bir babanın oğlu ve ortalama maaşlı bir beyaz yakalı olarak bunun aksi istikametinde gidiyorum,neyime güvenerek?Bilmiyorum.Büyük abiler piyasada beni yaşatırlar mı,onu da bilmiyorum.

   Sanırım beni bu yola iten 2 büyük sebep var;
   1-Ülkemizdeki kırmızı et fiyatları yüzünden çoğu insanımızın et yiyememesi,yemek istese de “steakhouse”denen yerlere uçuk paralar ödemek zorunda kalması.Kasaptan aldığı incecik antrikotu,evinde teflon tavasında kurutana kadar pişirip canım eti heba etmesi,susuz,lezzetsiz,resmen et posası yemesi.(Çocuklugum bu tip antrikotla geçti,yazık etmişiz) Ham dökümün sağladığı mangal aromasından mahrum kalınması.
   2-Annem,kardeşim,eşimin ve daha birçok kadınımızın demir eksikliği yaşaması.İthal demir ilaçlarına bağımlı yaşaması,,tahliller,kontroller vs vs.

   Yine döviz çıkışı,yine sağlıksız bir nesil,güçsüz ve soluk benizli kadınlarımız,neden?Çünkü memlekette “ham döküm demir” kültürü yok.Teflon tavalar?Oooo çok zararlı ama yapışmıyor napalım.Döküm tavamız var ama emaye,çünkü temizliği çok kolay,atıyorum makineye,bol deterjanlı suyla oh mis.

   Çünkü rahatlık sağlıktan öte,valla bravo bize!

   Mail ile ya da sosyal mecralardan soran herkese,-kapitalist sistemin dayatmacıları olan “tekel” firmalar gibi ya da kimsenin malını tavsiye etmiyim ,sadece ben para kazanayım,piyasaya hakim olayım gibi bir derdim ve gözümü bürümüş bir hırsım olmadığından,ülkemin iktisadi geleceğini ve genç nesillerin sağlığını ön planda tuttugumdan- ,bu ürünleri nerden,nasıl bulabileceğini açık açık anlatıyorum.
   Gönlüm tabi ki herkesin yerli ürünümü kullanmasını istiyor ancak şu an için böyle bir ürünü piyasaya –yüksek kalite- ve –ömürlük ürün- anlayışım gereği süremiyorum.Bu durumun gerçekleşmesi değil birkaç ay,2 sene bile sürse,iyi bir ürün için beklerim,beklemeliyiz.Yerli ham döküm ürünler şu an bir embriyo halinde,anne karnında gelişmeye devam ediyor diyebiliriz.Doğum, zamanı gelince gerçekleşir mi yoksa düşük mü olur ,Allah bilir. ?

   Sizin nezninizde diğer insanlarla da paylaşayım;İsteyen ithalini alır,isteyen yerliyi bekler,ülkesinin kalkınmasına destek olur ,dediğim gibi hırsım yok.Amacım bu kültürü ülkemize yaymak,tercih sizlere kalmış.

   Tavsiye edebileceğim markalar ise şunlar,Uzakdoğu üretimleri yazmıyorum,onlar uzak kalsınlar bizden;

   Modern üreticiler
   -Finex(pürüzsüz yüzey)
   -Lodge(Düşük fiyat politikası gereği,yüzey pütürlüdür,ek işlem yapılmamıştır)(Lodge emayesini Çin’de kaplatmaktadır)
   -Stargazer (Benim gibi sıfırdan,bağışlarla işe başlayan 3 kafadar üretimi.Şimdilik 1 ürünleri var,pürüzsüz yüzey)

   Klasik ürünler(100-150 yıllık onları bile bulabilirsiniz.Yüzeyleri el işçiliği ile pürüzsüzdür ve çoğu şimdiki ürünlerden daha hafiftir.Haliyle çoğu ikinci el satılır,kırığı çıkığı yoksa,iyi bakılmışsa 0 üretimlerden daha kıymetlidir,çünkü ham döküm kullandıkça daha iyi bir hale gelir,güzelleşir.Şarap gibi)

   -Wagner Ware
   -Griswold
   -Lodge’nin klasik ürünleri

 2. Merhabalar,
  Sizden, döküm Pişirici arayışına girdiğimde, bir yakinimin bahsetmesiyle haberdar oldum. Yalnız her zaman satış yapmadığınızı duyduğumda çokta uzulmustüm.
  İki çocuk ve bir de bebeği olan bir anne olarak evlatlarimızı koruyabildigimiz kadar bir şeyler yapma cabasindayim. Bebeğimin, ağır metallerle yuklenmesinin dışında bir de demir emilimi olacağını bilmek inanılmaz bir duygu. Siz satış yapmadığınız için mecbur piyasada buldugum ve görüntüsüne kandigim bir tava aldım.
  Lava marka bu tavanı içinde kaplama olmadığını düşündüm, bir de satıcılar kaplamasız diyorlar ya…
  Seasoning nasıl yapılacak biraz daha arastitayin derken , varolan uygulamayı temizlemenin mümkün olduğunu okudum ama sanırım video oynatilmiyor. İnşallah yoğunluğumdan takibi ihmal etmem de sizden de alışveriş yapma imkanını kazanırım.
  Umarım kurtlar sofrasında tuketilmezsiniz. Kolay gelsin.

  1. Merhabalar,

   İlginiz için teşekkür ederim.Ürününüz emaye kaplı olduğundan emaye kaplamasını kaldırmanız,temizlemeniz imkansızdır.
   Ayrıca emaye kaplı ürünleri seasoning dediğimiz yağ ile kaplama işlemine tabi tutmuyoruz çünkü zaten emaye ile kaplanmış.

   Benim videoda bahsettiğim emayesiz,ham döküm tavalar içindi 🙂

  1. Ahmet Bey,

   2 senedir tava üretimine harcadığım vakit sebebiyle video çekmeye hiç fırsatım ve enerjim olamadı.Yeni nesil tavaların satışa sunulmasından sonra çekebilirim 🙂

   1. En azından nasıl yapıldığını anlatsanız. Tavanın belli bölgelerinde renk farklılıkları oluştu. Kahverengi bölgeler var. Omlete demir kokusu geçiyor. Tavayı kullanmasak mı bilemedik. Şimdiden teşekkürler

    1. Ahmet Bey,

     E-posta da atmıştım ama dönüş alamadım,ürününüzün markasını yazmadan birşey diyemem :)Çünkü emayeli olup da ürününü kaplamasız sanan çok kişi var.
     Seasoning işlemi için youtube da yüzlerce video mevcut, cast iron seasoning diye aratırsanız ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir