Bebeklerde kan ilacı yerine demir döküm tava!(Bilimselanne)

02.08.2016


Kaplamasız Döküm tava hakkında araştırmalarıma devam ederken,aşağıdaki yazı ile karşılaştım,sahibinden izin alıp,yayınlıyorum;

Bebeklerde kan ilacı yerine demir döküm tava!

Bebeklerde kan ilacı kullanımı tartışılan bir konu. Bebeklere demir takviyesi olarak doktorlar genelde Ferifer ve Ferro Sanol gibi ilaçlar veriyor, fakat bu ilaçlarda parabenler ve titanyum dioksit gibi kimyasallar oluyor. Üstelik doktorlar herhangi bir demir eksikliği testi yapmadan, 5-7 ay arası tüm bebekleri rutin bir şekilde bu ilaçlara başlatıyorlar. Bebeklerde (ve kendimizde) demir eksikliğine karşı doğal bir çözümü Dr. Harvey Karp‘ın “Mahallenin En Mutlu Yumurcağı” kitabında buldum; Dr. Karp, yemeklerimizi kaplamasız demir döküm tava ve tencerelerde pişirerek veya ısıtarak demir eksikliğini önleyebileceğimizi söylüyor. Hatta belki haberlerde Afrika’da bir ülkedeki kansızlık sorununu, yemeklere demir bir balık atılmasını yaygınlaştırarak çözen doktorun hikayesine siz de rastlamışsınızdır.

Kaplamasız demir döküm tava da her yerde bulunmuyor, döküm demirler genelde emaye kaplı satılıyor. Araştırdım ettim ve sonunda Lodge marka demir döküm tava ve tencereler buldum. Bu markanın ürünleri “seasoning” denilen, bitkisel bir yağ ile fırınlama şeklinde bir yöntem ile paslanmaya karşı korunuyor. Bu şekilde korunan demir döküm tavalar, “evladiyelik” olacak kadar uzun ömürlü oluyor çünkü sürekli yenilemek sizin elinizde! Bu tavalarda yemek pişirdiğiniz zaman, sizin kullandığınız yağlar da zamanla tavaya geçiyor ve korunmasına katkıda bulunuyor. Bu tavaları deterjanla veya sabunla yıkamıyorsunuz, her kullanımdan sonra su ile yıkayıp kuruluyorsunuz. Olur da bir eskime ya da paslanma belirtisi gösterirse, bu sefer sabunla ve fırçayla iyice yıkadıktan sonra arzu ettiğiniz bitkisel yağ ile yağlayıp fırınlıyorsunuz ve tavanız yepyeni haline geri dönüyor!

Ben 21cm’lık orta boy bir  tavayı 69YTL’ye aldım; ve bunun “evladiyelik” dayanıklılıkta olduğunu, ve senelerce kullanılabilecek demir ilaçlarının yerine geçeceğini düşünürsek gayet ucuza geldiğini düşünüyorum. Artık kendi yemeklerimi, çorbalarımı, ve bebeğimin sebzeli mamalarını bu tavada ısıtıyorum. Özellikle ekşili, yani asitli bir şey ısıttığım zaman, suyunun kızıllaştığını yani demir geçtiğini görebiliyorum.

Demir döküm tavamı çok seviyorum ve herkese bu yöntemi tavsiye ediyorum! Doğal olarak sağlıklı günler!

Dökümcü Baba Yotube kanalı için tıklayın&abone olun

Dökümcü Baba instagram için tıklayın&takip edin.

http://bilimselanne.com/demir-takviyesi-icin-dogal-cozum-demir-dokum-tava/

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?