Döküm Tava nedir-nasıl kullanılır-temizlenir

Ham Demir Dökümde Pişen Yemeklere Geçen Demir miktarı!

♦Herkesin merakla beklediği ve benim en başından beri söyleyip durduğum “ham dökümden demir emilimi” mevzusu hakkında bazı bilgileri kaynakları ile vermeye çalışacağım bu konuda.

Dökümde,özellikle Ham dökümde pişirme kültüründen uzak ve döküm tavanın sanki sadece “et mühürleme “ye yaradığını düşünen insanlarımızın ve tabi ki ben de dahil ham döküm  ürünlerden ne kadar demirin ,nasıl geçtiğini merak etmesi gayet normal.Bu sebeple araştırmalarım sonucunda çıkan miktarları “kaynakları ile beraber,ki en önemlisi pubmed de dahil” aşağıda kısa ve anlaşılır bir şekilde yayınlamaya çalıştım.İngilizce olduklarından birebir tercüme yapmayacağım,detaya inmek isteyenler okuyabilir.

*Bu yazıyı isteyen herkes “www.dokumcubaba.com”‘u kaynak göstererek,istediği yerde paylaşabilir.

O zaman Haydi herkes demir emilimi için ham döküme…

Instagram & Youtube :Dökümcü Baba

Dökümcü Baba Yotube kanalı için tıklayın&abone olun

Dökümcü Baba instagram için tıklayın&takip edin.

Öncelikle kaynakları verdiğim pubmed nedir;

*
PubMed, ücretsiz bir biyomedikal veritabanı. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyoloji, genetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır. Sağlık bilimleri konusunda yapılan uluslararası çalışmalar, yayımlanan makaleler, en son gelişmeler de siteden izlenebilmektedir.
PubMed – Wikipedi
*
Şimdi gelelim rakamlara ve kaynaklara;
-Öncelikle “Journal of the American Dietetic Association 1986 Jul;86(7):897-901.” sayıda yer alan ve Pubmed’de “Iron content of food cooked in iron utensils.” başlığı ile yer almış şuradaki master tez(S.42+) konusunda verilen bilgiler çok enteresan;
Bir erkeğin günlük demir ihtiyacı 8mg olup,kadınlar için ise 18mg a çıkmaktadır,ham demir dökümde pişirilmiş bir domates sosu +5mg daha fazla demir içeriğine sahip olabilmektedir.

Domates sosu örneğinin verilme sebebi,C vitamini yüksek bir ürünün demir ile çok daha hızlı şekilde okside olması sonrasında daha çok demirin serbest kalmasıdır.Buna elma,limon,sirke vs. gibi C vitamini yüksek ,asidik herşeyi dahil edebilirsiniz.
Demek ki bundan sonra spagettiyi varsa, ham dökümlerimizde kaynatıyor,kıymalı domates sosunu da yine ham dökümlerimizde hazırlıyoruz,HANIMLAR&BEYLER 🙂
Tezde belirtilen ve sayfa 42. de tek tek yazılmış olan “ham döküm ve döküm olmayan” gereçlerde pişirilen yemeklerdeki demir miktarına ait tablo aşağıdadır(soldaki dökümde pişenler),bu tablonun yer aldığı sayfa ise şurası ;
demir_emilimi
.
“Ecology of Food and Nutrition no.46/p.125” dergisinde yer alan makaleye göre vejeteryan öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmada 12 hafta ham dökümde pişirdikleri yemek sonrası anemi oranı %32 den %5’e düşmüş,varolan normal hematolojik değerler %41 den %67’ye yükselmiştir.(hematoloji:kan bilimi)
(The Lancet,Public Health)adlı dergideki makalede de  görebileceğiniz üzere Etiyopya’lı 407 çocuk üzerinde 12 aylık yapılan bir deneyde,alüminyum,kil ve ham dökümde pişen yemeklerin etkileri gözlemlenmiş. En fazla demir oranı ham dökümlerde pişen yemeklerdeymiş ve dökümden yemek yiyen çocuklarda daha az anemi görülmüş,üstüne bu çocuklar daha iyi büyüme oranı kaydetmiş.
-“The Indian Journal of Pediatrics” adlı dergide yayınlanan ve buradaki link üzerinden Pubmed’de görebileceğiniz “Beneficial effect of iron pot cooking on iron status.” adlı makaleye göre ise; 27 anaokulu öğrencisine yapılan 4 aylık bir deneyde ,demir yönünden zengin 4 farklı atıştırmalık,demir döküm ürünlerde pişirilmiş ve aradaki fark incelenmiş. Sonuç:Demir döküm ürünlerde pişirilen bu atıştırmalıkların teflonda pişenlere göre  +%16,2 daha fazla demir ihtiva ettiği gözlenmiş.Ayrıca 4 ay süren bu beslenme sonrası hemoglobin değerleri de +%7,9 artmış..
.

Bu konudaki diğer kaynaklar ise;

https://www.healthambition.com/8-ways-increase-iron-levels/

http://www.luckyironfish.com/

Pubmed-Food prepared in iron cooking pots as an intervention for reducing iron deficiency anaemia in developing countries: a systematic review.

Pubmed-Dietary determinants of and possible solutions to iron deficiency for young women living in industrialized countries: a review.

Pubmed-Can dietary treatment of non-anemic iron deficiency improve iron status?

UHN-Use Cast Iron Cookware as an Iron Deficiency Treatment

JFS-Release of Iron into Foods Cooked in an Iron Pot: Effect of pH, Salt, and Organic Acids

Do You Absorb More Iron Cooking in a Cast Iron Pan?

Does cooking with cast iron pots and pans add iron to our food?

Cast iron pans can increase your iron intake

Using Cast Iron Cookware Helps Blood (Anemia) and Iron Deficiency

New Type of Iron Deficiency Causes Insomnia and Depression

3 Health Reasons to Cook with Cast Iron

Does cast-iron cookware add iron to foods?

Why Your Doctor Wants You To Cook With Cast Iron

Ham Demir Dökümde Pişen Yemeklere Geçen Demir miktarı!” için 6 yorum

 1. araştırmalarınız ve makaleniz için çok teşekkürler, bu yolda üniversite tezi bile hazırlayabilirsiniz hocam 🙂

 2. Döküm ürünlerin günlük kullanım için uygun olmadığı, günlük kullanımda aşırı D vitamini alımı sonucu sağlık sorunları yaşanacağı gibi bir algı var bu konudaki görüşünüz nedir.

   1. Uzun zamandır bu konuyu araştırıyorum, hatta birkaç gün önce sizden tava sipariş ettim, bu konu hakkında konuştuğum bir kaç kişi döküm tavanın sürekli kullanımının aşırı d vitamini alımına neden olabileceğini bu tavaları haftada en fazla 3-4 öğün kullanmak gerektiğini söylediler. sizin sitenizde bu tavalar ile pişirilen yemeklere geçen demir miktarını gösteren bir görsel var ona bakınca bunun pek olası olmadığı görülüyor ama insanın içine kurt düşünce başka bir görüşe ihtiyaç duyuyor. kısaca öğrenmek istediğim şu; siz bu tavaları her öğün kullanmayı tavsiye eder misiniz? yada sizce ideal kullanım sıklığı ne olmalı? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhabalar,

     Her öğünde kullanabilirsiniz.Yalnız ben hala D vitamini ile demir döküm arasındaki bağlantıyı çözemedim 🙂 Güneş ve bazı yiyeceklerde bulunan D vitamininin,demir döküm ile bağlantısı nedir tam olarak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir