Tarifler

Fajita yapımı (Döküm tavada Kuzu külbastı ve tavuk ile)

♦Saf döküm tavamızın muhteşem barbekü aroması verme kabiliyeti sayesinde bu sefer Meksika mutfağından Fajita yaptık.(Eklediğimiz soya sosu yemeği  sanki biraz Asya’ya çekti ama neyse 😀 )Sebze ve etlere bulaşan yanık tadı ve çıkan aroma bulutu olmuş hafif duman bizi adeta  evden aldı, ağaçlar arasında bir mangal partisine götürdü,üstelik sebzeleri sıvı yağda değil kuyruk yağında soteledim offf  offf Allahım sana geliyorum…

*Video en sonda..

Ek:
Et ile pişirdiğimde yaparken video çekememiştim,sonrasında fajitayı tavuk ile yaptım,bakın çok net söylüyorum,alfabenin ilk harfinin “A” olduğu kadar net,hayatımda bu kadar;
-Sulu
-Yumuşak
-Lezzetli
-Evde pişen ama mangal tadı olan bir tavuk göğüs yemedim,üstelik netteki bir çok tarifin aksine,marinesiz direkt ızgara üzerinde pişirme ile.Tavukla pişirme için uzun bir video çektim,yazının sonunda en altta video ve fotoğraflarını görebilirsiniz.

dokumtavafajitas

Instagram & Youtube :Dökümcü Baba

Dökümcü Baba Yotube kanalı için tıklayın&abone olun

Dökümcü Baba instagram için tıklayın&takip edin.

*Yeni konulardan anında haberdar olmak için hemen yandaki mail listemize kayıt olunuz.

Sorularınız,yorumlarınız,döküm tava hakkında aklınıza takılan herşey için,iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz..

1.Bölüm bazısının” öf ne yazmış bu bi sayfa” dedikleri ancak en güzide ve en gerekli kısmı ,mutlaka okunmalı.

2.Bölüm pişirme , anlatım ve foto/videonun olduğu kısmısıdır.

1-Döküm tava,sağlık,ilaç lobisi  ve pokemongo hakkında blog yazısı şeysi 

Emaye kaplanmamış olan güzide döküm tavalarım evimin gözbebeği.Bakın mutfağın değil evin gözbebeği dedim.Sanırım evde en çok değer verdiğim eşyalar bunlar,hmm bi düşünim,evet bunlar,kesin kararım.

Döküm tavalarda “Bir homo economicus olaraktan ;Niye sadece kilosu dünya para olan steak yapayım,başka şeyler de olabilir felsefesi ile” tavalarla herbişey pişirme fantaziminizin bu haftaki konuğu üzün süredir hayalini kurduğum Fajita oldu efem.

Dolapta önceden aldım kuzu külbastı vardı,Bunları ızgara tavamda mühürleyip,sade halde yiyecektim.Ancak sonra dedim ki ortam biraz daha şenlensin,renklensin ,niye cısss sesiyle ortalığı duman eden fajita yapmıyoruz?

O zaman danssss..

dokumtavafajitadansbeybi

İlla orijinal tarife bağlı kalmanıza gerek de yok,heryerde etleri şöyle soslaynnn böyle soslaynnnn diye bi ton tarif vermişler,hiç birini yapmadan etleri sıfır marine ile pişirdim.Tortila  mortila denen ekmekten de almadım,Türk usulü lavaş arası yedim,mis.

Bu yemeği işten dönünce hızlı bir şekilde yaptım,vakit olmadığından marineydi,salsa,avokado sosuydu uğraşmadım hiç,gayet de yenilebilir oldu.Tabi ki sizler istediğiniz gibi pişiriniz,orjinale sadık kalınız,harbici fajita olsun , ama kısa zamanda eldeki malzemelerle,zortilla ekmeği yerine lavaşla da bu iş olabiliyormuş.

Çok pişmiş antrikot deneyimimden sonra ilk defa yaptığım fajita ,-hem aynı anda 2 tava kullanarak hem de farklı pişirme tekniği gereken malzemelerle-  acemiliğimi üzerimden attığımı ve bu işte level atladığımı kesinlikle gösterdi bence,Çünkü; [Aşırı ısınan düz tavada sebzelerin suyunu salmadan sotelemek,ondan sonra onların yanmamasını takip etmek,-soğan,mantar,yeşil ve kırmızı biberlerin hepsini aynı anda takip edip yanıp/kuruyup ölmemeleri için savaş vermek -, bu arada etleri gözlemlemek,ilk defa yaptığım et tipini rezil etmeden,suyunu kaybettirmeden mühürlemek…] gerçekten beni baya zorladı,ama çok da güzel oldu be.

Neyse ,pek okumayan bir milletiz aslında,ki ben de dahil buna.O yüzden bu yazı faslını fazla uzatmak istemiyorum ancak sonuçta bu bir blog,benim için güzel bir hatıra,okuyanlar için güzel bir bilgi kaynağı olacak.Ama sanırım sevdiğim şeyleri okumayı seviyorum çünkü bu emayesiz döküm tava konusunda kendimi aştığım söylenebilir,istedim mi fazlasıyla okuyabiliyormuşum demekki.

Bu döküm tava muhabbeti hobi ya da fantaziden öte sağlık olduğu için ve bunu çevremde demir eksikliği yaşayıp,ömür boyu demir hapına mahkum olan insanları özellikle kadınlarımızı (annem,eşim dahil)gördükçe konuya daha sıkı sarıldım sanki.

Bebelerin bile demir ilacı aldığını öğrendim,hay Allahım ne acaip bir zamandayız,herşeyin bi ilacı,takviyesi,besin desteğisi bilmem nesi.Teflon çıktı,mertlik bozuldu,nerde taş gibi horon tepen dedelerimiz,sırtında kütük taşıyan nenelerimiz, ve onların döküm tava tencereleri,güveçleri,topraktan küpleri…Hey gidi insalık hey,neyse gençlik pokemongo sebebiyle  yağ yakıyor bu aralar  Allahtan,obezlik tehlikesi azaldı biraz sanki.

İlaçları ömrüm boyunca sevmedim,çok zorda kalırsam en hafifinden kullanmaya çalışırım,çocuklugumdan beri hiç spordan kopmadım,çok şükür sağlıklı beslenmeye çalışıyorum,kola bile içmem,alkol-sigara zaten sıfır,sigara dumanından nefret ederim ama mangal dumanına balıklama atlar bağrıma basarım,acımam ciğerimde bıraktığı “is”e :))

Bu zamana kadar getirdiğim ancak elimde artık olmayan tavalara olan ilgi ve gelen sorular,ufak ufak bu ilaç ve teflon tava-tencere lobisine karşı bir kalkışmanın ,bir istemezük artık sizi kıpırtılarının olduğu sanrısı doğurdu bende 🙂

Emaye alıp temizlik ve bakım konusunda işin kolayına kaçan ve bu sebeple hem lezzet yoksunluğuna mahkum hem de sağlığından olan,sonra demir eksikliğinden dem vuran kadınlarımız sizi bi kenara koydum,bebekler de sizde olmayan demiri havadan alamadığı için onlar da ilaçlara mahkum oluyor,yani mümkün olduğunca bu sorunu ortadan kaldıracak önlemler almak lazım,hergün 1 kilo et yiyemeceğinize göre,neden ucuz ve alternatif yönler denemeyelim ki,hem de bu tava sonsuza kadar sizinle beraber yaşayacak..?

Lütfen okuyun okutun anneler,o annelerin duyarlı kocaları,anne olacaklar;

http://www.sabah.com.tr/saglik/2015/03/03/100-kadindan-50si-demir-eksikligi-yasiyor

Demir eksikliği neden erkenden önlenemiyor?
Ülkemizdeki en büyük sorun, kayıpların yeterince yerine konamamasından kaynaklanmaktadır. Örneğin ortalama bir adet kanaması ile 30-40 mg. demir kaybedilir. Emziren bir anne, sütüyle günde 1-2 mg. kaybeder. Gebelik süresince bebeğe geçen demir miktarı 500- 1000 mg. kadardır ki bunun 500- 700 mg. kısmı son aylarda olmaktadır. Annenin demir depolarının toplam 1 gr. kadar olduğu düşünülürse, bu miktarların anlamı daha iyi anlaşılır. Rahim içersindeki bebek, annenin vücudunda ne kadar demir olduğunu önemsemeden ihtiyacı olan demiri annesinden alacaktır ve kendi depolarını dolduracaktır. Besinlerle ve ilaç olarak dışarıdan demir alınmadığında gebeler ciddi sorunlarla karşılaşırlar. Bu durum dolaylı olarak bebeği de etkiler. Annenin demirinin azalması onu kansızlık sonucunda solunum sıkıntısına sokar. Doğum sırasında kaybedilen kan da (ortalama 300-400 mg. demir) durumu daha da ağırlaştıracaktır. Halsizlik, üşüme, bitkinlik nedeniyle hareket etmesi bile sıkıntılı bir hal alır. Türkiye’de gebelik esnasındaki demir takviyeleri yetersiz kalmaktadır. Hastalar bulantı, kabızlık, ishal gibi yan etkileri bahane ederek ya tok karnına almakta ya da çok düşük miktarlardaki demir preparatlarını kullanmaktadırlar. Özellikle ihmal edilen bir diğer husus da doğumla olayın sonlandığını düşünüp doğum sonrası demir takviyesinin ihmal edilmesidir. Doğumla olan büyük miktardaki kaybın yanı sıra emzirme de demir kaybettirmektedir. Bu nedenle emzirme döneminde de demir takviyesine devam edilmesi önerilir.

 

2-Tarif ve pişirme kısmısı

Yukarıda dediğim gibi nette bi sürü fajita tarifi var isterseniz marineleyip etleri pişirin,ben marinesiz yaptım,mis gibi oldu.

Önce sebzeleri  (bu videoda 3yeşil ve 3kırmızı biber,1soğan,5 ad kadar mantar ) jülyen kestim,sıvı yağ yerine kuyruk yağıyla düz taban tavamı yağladım,tava iyice kızınca hepsini içine boca edip,devamlı karıştırdım.

dokumtavafajita

O arada ızgara tavamı diğer gözde kızdırdım,Sebzeler biraz yumuşamaya başlar başlamaz hemen etleri koydum ve 1 yüzü 1,5dk kadar dağladıktan sonra diğer yüzü çevirdim.Bu arada sebzeler fazla yanmasın ve suyunu kaybetmesin diye onları bir tabağa aldım,sebzelerdeki ufak tefek yanıkları görebiliyorsunuz,işte tam mangal üzerinde pişmiş havası veren ve tadı kesinlikle kömürde pişmiş gibi olan bir görsel .Tava hala ocak üzerinde duruyor,altını kapatmayın soğumasın.

dokumtavafajita2

Sonra etler olunca,tahta üzerinde 4-5dk kadar dinlendirip,onları da jülyen kestim ve sebzelerin üzerine boca ettim.

Sebzelerle etleri hala sıcak halde olan düz taban tavaya hiç yağ eklemeden koyup,biraz soteleyip herbiyerlerini dağladıktan sonra 4 kaşık kadar soya sos attım ve 3-5 sefer daha çevirdim,sonra direk tavayla soframıza aldık.

dokumtavafajita3

Lavaşın arasına fajitamızı koyduktan sonra üzerine kekik ve acı sos koyup afiyetle yedik.

Sebzelerdeki yanık kokusu,etteki mühür sebebiyle içinin sulu yumuşacık oluşu,bir de soya sosunun aroması..

Sözün bittiği yerdeyim,susuyorum ben değil fotoğraf ve video konuşsun o zaman…En altta tavuk ile ilgili foto&video var.

Instagram & Youtube :Dökümcü Baba

Dökümcü Baba Yotube kanalı için tıklayın&abone olun

Dökümcü Baba instagram için tıklayın&takip edin.

 

dokumtavafajita4 dokumtavafajita5

 

Tavuk ile olanların fotoğraf&videosu;

Ben bu tavuğa ölürüm ya,yıllarca teflon/çelik tavada pişir babam pişir,dışı olmuş kayış gibi,içi desem sünger gibi su yok bişey yok,tavuktan soğumuştum bu sebeple,hindi külbastı falan yemeye başlamıştım artık,bolca hindinin hindi külbastısını tavsiye ederim,migros,carrefour ve büyük marketlerde bulunuyor. http://bolcahindi.com.tr/urunlerimiz/gogus-urunleri

20160813_184150

fajita-tavuk

20160813_184154 20160813_184608

Kebapçılar gibi lavaşımızı fajitaya bastırdık,sosladık olduğu kadar.

 

20160813_184651  20160813_18570720160813_184816

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir