Soru-Cevap

Bu sayfada Emayesiz/ kaplamasız döküm ürünler hakkında  bana ulaşan tüm soruların bilgim dahilinde cevaplanmış halini bulabilirsiniz.

Eğer düzeltmek  ya da eklemek istediğiniz bir konu var ise lütfen yorum yazarak yada iletişim formundan bana ulaşınız,malum beşer şaşar..

instagram/dokumcubaba_blackbear/

youtube/dökümcübabamutfak

facebook/dokumcubababb

Son Güncelleme :15 Ocak 2018/ 11.Soru eklendi

15 Ocak 2018 

11.Merhaba;

26cm’den daha geniş tavalar üretecek misiniz?

Merhabalar,

Daha geniş tavalarda stabil ısı dağılımı olmamakla beraber ocak üzerinde çap genişliği sebebiyle alanı daraltıyor.
26 cm Türk tipi ocaklara çok uygun bir seçim şu anda, çünkü ülkemizdeki tüm 4 gözlü olcakların ebatı std olarak brüt 58cm, net yani butonları çıkartırsak 51cm lik bir genişlik kalıyor.Bu da alt-üst ya da sağ-sol düzeninde yan yana 2 adet 26 cm tavaya tekabül ediyor.26 cm’den büyük bir ebat olduğı zaman diğer gözdeki tava-tencere vs. yi iterek ateşten uzaklaştırıyor.
Yani bunu ben böyle düşündüm evde bir erkek olarak kendi edindiğim tecrübelere istinaden 🙂
Ama tavsiyelerinize/önerilerinize herzaman açığız.

10.Merhaba;
Seasoning tavada yağın zamanla polimer bir yapıya sahip oldugunu ve bu sekılde koruma katmanı olusturdugunu söylediniz.. polimerin gıda ile teması sakıncalı değilmi , bir nevi plastık gibi.. teflondan farkı yok ozman.. emaye kaplamanın cam bazlı oldugunu duydum.. bana daha saglıklı ve uzun ömürlü gibi geliyor..

Merhabalar,

Güzel ve teknik sorunuz için teşekkür ederiz.Bu bağlamda “POLİMER” sözcüğünü biraz açalım;Polimerin anlamı monomerlerin zincir olarak bir araya gelerek oluşturduğu yapıdır.DNA’mız buna en önemli örnek olarak verilebilir.Protein de bir polimerdir mesela,Dolayısıyla her polimer plastiktir diyemeyiz.Polimeri burada kullanma amacım oluşan bu katmanın polimerler gibi birkaç yapıtaşının tepkime ile bir araya gelerek yeni bir madde oluşturması sebebiyleydi.Burada ısı ile tepkimeye giren yağ,yanarak yağ halini kaybetmekte,yağ içerisinde bulunan serbest radikalleri salmakta ve zincir halde yeni bir madde oluşturmaktadır.Oluşan bu polimer benzeri katman,atmosfer koşullarına dirençli yani nem/su’ya karşıyı koruyucu bir katmandır.Bu kimyasal değişimi açıklamak adına polimer kelimesini kullandım.Kullanılan yağın iyot değeri ne kadar yüksek ise bu katman o kadar sıkı olur.Bu sebeple ham dökme demir ürünleri yağ ile kaplarken yani “seasoning” yaparken çoğunlukla iyot değeri yüksek olan keten tohumu yağı ya da soya yağı kullanılmaktadır.Dolayısıyla doğal yağlar/maddeler kullanılmaktadır.

Yani ne kadar fazla iyot o kadar molekül,ne kadar molekül ,o kadar yoğun ve sağlam bir zincir katman diyebiliriz.

Ham dökme demir ürünlerin kullanımı ülkemizde giderek artmakta,ben de bu işin öncülerinden olarak ısrarla anlatmaya ,bilgilendirmeye devam edeceğim.Bu ürünlerle ilgili youtube kalanımda da paylaştığım Canan Karatay ve ağır metal zehirlenmesi videolarını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Teflon ise bir markadır,ürün adı değildir.Kağıt mendile herkesin Selpak demesi gibi oturmuş bir kavram olmuştur.Teflonun ticari adı “Floropolimer”dir.En sık kullanılan çeşidi de herkesin bildiği “P.T.F.E (Polytetrafloretilen)” türüdür.Tamamen sentetiktir yani doğal olmayan,insan yapımı kimyasal bir bileşen.Flor gazı ve karbon atomlarının birleşimiyle oluşan bir polimerdir.Kolay anlaşılması açısından Teflon kelimesi üzerinden konuyu anlatmak gerekir ise,yapımında kullanılan PFOA(Perflorooktanoik Asit) insan sağlığına zararlıdır.Şu sıralar bu tehlikeden dolayı PFOA-Free ürünler çıkmaya başladı ancak teflonun uygulandığı alüminyum da sağlığımıza zararlı,iş sadece teflon kaplama ile bitmiyor.

Teflon 250derecelerde bozulmaya,350derecelerde ise çözünmeye başlar.Bu sebeple günümüzde “YAPIŞMAZ DÖKÜM TAVA/TENCERE” kullanılarak yapılan –özellikle mühürleme işlemleri- kesinlikle çok tehlikelidir.
Kullanıcılar etiket yazılarına ve uygun fiyat olmasına aldanarak “SERAMİK,GRANİT,TEFLON” kaplı “ALÜMİNYUM DÖKÜM” ürünleri “DÖKME DEMİR” zannetmekte ve bu tavaları ocak üzerinde aşırı derecede ısıtıp mühürleme yapmaktadır.Teflon kaplı ürünler kesinlikle boş olarak ocak üzerinde kızdırılmamalıdır,yemek pişirilmemelidir.

Emaye ise inorganik maden tozlarının,Nikel kaplı (Nickel Flashing) alüminyum,çelik,demir vs. yüzeylere püskürtülmesi ile oluştur.İnorganik ve non-toxic olduğundan insan sağlığına zararlı değildir,en azından şu ana dek kanıtlanmış bir etki görülmemiştir.Bu sebeple sağlık açısından güvenle kullanabilir.Uzun ömürlülük konusuna ise katılmayacağım çünkü bana gelen sorular/fotoğraflar ve internetteki kaynaklarda gördüğüm kadarı ile -özellikle demir ürünlerde- aşırı derecede deformasyon mevcut.Kimi ürünler yer yer paslanmış kimisinde ise emayeleri atmış.Çünkü emaye kalitesi/işçiliği önemli olduğu kadar yüzey kalitesi de önemli.Stabil olmadığı zaman bu tür problemler olabiliyor.Onlar olmasa bile kullanım aşamasında çarpma,çizilme,sürtme ile bile zarar görebiliyor,aşınabiliyor.Telle temizleyemiyorsunuz,hatta süngerin yeşil olan sert kısmı bile önerilmiyor.

Her zaman şunu savundum,kendi markamı satmak için bu kadar methiye düzmüyorum,hangi markadan alırsanız alın,ama kaplamasız/emayesiz alın.Çünkü bana göre;Emaye pişmanlıktır :))

Sağlık konusunda tabiki emaye kaplama için kötü konuşulmuyor,güvenle kullanın.Ancak ham dökme demir ürünlerinin artısı,pişen yemeğe az da olsa demir geçişi sağlaması.Bu bilimsel olarak kanıtlanmış ve hatta pişen yemeğin içine atılabilen demir külçeler bile satılmaktadır.Bu konuda çok uzun bir araştırma yapıp şu sayfada kaynakları ile beraber yayınlamıştım,okumanızı tavsiye ederim.

https://dokumcubaba.com/dokum-tava-nedir-nasil-kullanilir-temizlenir/ham-demir-dokumde-pisen-yemeklere-gecen-demir-miktari/

Kimya ya da maden mühendisi değilim,bu yorumlar tamamen kişisel araştırma ve çalışmalarım sonucu edindiğim bilgilerdir,hatalı bir yorum var ise lütfen müdahale edin,düzeltelim.

9.Tavada ekmek yapan var mı? Ekmek için tencere mi almak lazım? (Ekmeği de çok lezzetli oluyormuş, benden söylemesi)

Tava-tencere aşırı ısındığından,taş fırın gibi oluyor.
Kesinlikle döküm ürünlerde ekmek,özellikle mısır ekmeği efsane.

Ayrıca taş fırında yapılan herşeyi çok rahat yapabilirsiniz.
Lavaş,lahmacun,pizza,ekmek,pide vs..

Ben tavalarımda ekmek kızartıyorum,tost yapıyorum çok güzel oluyor.Ramazanda pideleri ısıtıyoruz.
Evde ne tost makinesi ne de ekmek kızartma makinesi var.Bu gidişle alacağım gibi de görünmüyor.
Hem yer sorunu oluşturmuyor,hemde gaz elektrikten daha ucuz.

Bunun dışında pilav,sulu yemek bir sürü şey yapıyorum,çok kullanışlı ve iyi iş görüyor.

8.Bu tavada her gün yumurta veya sucuklu yumurta yapsak sizce nasıl olur?

10 numara olur,ham döküm ürünler yağlı yemek yaptıkça güzelleşir,yüzeyi güçlenir.
Yurtdışındaki arkadaşlar ilk başlarda domuz pastırması yaparlarki tava bol bol yağlansın.

7.Tava sürekli yağlandığı ve yıkandığı için yıkanan su yağlı olduğundan dolayı zamanla musluğu tıkar mı?

Eti,yemeği emaye tavada da teflonda da yapsanız onda da yağ koyuyorsunuz pişirmek için.En kötü pişen yemeğin yağı çıkıyor.Tava için kullandıgınız 2 damla sıvı yağ mı tıkayacak musluğu :)))
Bardak bardak yağ dökülmüyorki tavaya,sahanda sucuk yapsanız 10 kat daha fazla yağ çıkıyor,dert etmeyin.

6.Muhalif bir görüşe göre  ham döküm ürünler sürekli yağlandığı için ve aynı yağ molekülleri sürekli yandığı için pişen yemeğe yanık yağlardan trans yağ karışıyor ve kanserojen etki yapıyor denmiş.

Trans yağlar ya yağların hidrojene edilerek ortaya çıkarılan sentetik,yani yapay yağlardır.
Ya da dediğiniz gibi aynı yağın yüksek sıcaklıkta sürekli olarak kullanılması ile ortaya çıkar.

Şimdi En başta seasoning olarak kullandığımız yağlar,işlem sonrası kimyası değişerek polimer olur,yani artık o yağ değil,polimer katmanıdır.Yağ yanarak yok oldu gitti o işlemler sırasında.Zaten bu işlemde kullandığımız yağ 1-2 çay kaşığı etmez.Kızartma tencerelerindeki gibi litrelerce yağ değil.

Seasoningi eledim.Gelelim kullanım sonrası yağlamaya.

Kullanım sonrası tavalarımı hiç yağlamıyorum,en başta bilmediğimden nette yazılana bakarak yağlamıştım ancak kullanmaya devam ettikçe buna gerek kalmadığını anladım.Bence gerek de yok,çünkü her yemek sonrası kendi kendine yağlanıyor.
Ama siz illa yağlayacağım dediniz,üstte de belirttiğim gibi kullandığınız yağ 1 çay kaşıgını bırakın,3-4 damlayı geçmeyecek.

Tavayı yağladınız ocak üzerinde ısıttınız diyelim,yağ zaten dumanlanıp yanmaya başlayacak,bu yanan yağ meselesi mangalda,tostçuda,köftecide,steakhouse larda,hamburgercide,balıkçılarda,yani ızgara yapan heryerde mevcut.

Çünkü hepsinin döküm ızgarası emayesizdir,bütün köfteciler,ızgaraları devamlı elle yağlar,yağlamayanların ki de zaten ızgaradan akan yağlar ile kendi kendine yağlanır.O zaman yüzyıllardır süren demir üzeri pişirme ve yakın yüzyılda artan sanayi ızgaracılığıyla beraber insan ırkının toplu halde yok olması yada trans yağ ne zarar veriyorsa onu olması gerekirdi.

Nenelerimizin demir sacları,demir tencereleri vardı,onlar hepimizden sağlıklı ve uzun yaşadı,yaşıyor.Ki köylerde hala bu ürünler kullanılıyor.
Onların yemeklerini yiyen nesilde babalarımız,annelerimiz,onlarda da sıkıntı yok.

Bence tava işinde bu konu çok büyütülüyor,asıl mevzu yediğimiz cips,işlenmiş ürün,fast foodlardaki sanayi yağları bence çok daha tehlikeli ama onları deli gibi yiyoruz?Şikayet eden yok ya da çok az.

5.Ham döküm tavanız paslandı ise ne yapmak gerekir?

Ham döküm tava/tencereler emaye kaplı olmadığından eğer ıslak bırakılır ise paslanabiliyor.Ancak bu pas hiç sıkıntı değil,tavayı çok kolay bir temizlikle ilk günkü haline çevirebilirsiniz.

Aşağıda lokal paslanma yaşayan bir tavanın nasıl tertemiz olduğunu görebilirsiniz.

Eğer tavanız paslanır ise yapmanız gereken;

1-Çelik mutfak teli ile pas gidecek kadar paslı alanlar hafifçe ovulur,

2-Sonrasında tavanızı su ile yıkayıp pas tozu ve demir partiküllerini bulaşık fırçası yardımı ile temizleyin,

3-Tavanızın tüy bırakmayan pamuklu bir bez ile mümkün olduğunda ıslaklığını alıp ocak üstüne yerleştirin,

4-Her temizlik sonrasında olduğu gibi tava yüzeyinde ıslaklık/nem bırakmamak için 5 dk kadar orta ateşte ısıtın.

Tavanız dolaba kaldırılmaya ve bir sonraski pişirme için hazır.

-İsteğe bağlı olarak tavanızı ince bir yağ katmanı(içyağ,keten tohumu yağı,soya yağı) ile yağlayıp öyle ısıtabilirsiniz,ancak ısıtma sonrası yagın fazlasını kagıt havlu vs. yardımı ile alın.

4.Mrb, benim de ***  marka böyle düz tavam var fakat kenarları sizin tava kadar yüksek değil ayrıca onunla yaptığım her yemek dehşet yapışıyor ocakta veya fırınla tavuk kanat falan yapıyordum ayrıca *** ve *** başka tencere ve tavalarım var hiçbirisinde böyle aşırı yapışma sorunu yaşamıyorum yine yapışma oluyor fakat bu tavadaki kadar değil. Sorun ne olabilir sizce?

Merhabalar.Öncelikle Bu tavanın en sevdiğim yanı,kenarlarının yüksek olması,özellikle yağ sıçramalarında ve bol malzemeli yemek yaptıgımda (fajita gibi) taşma ya da sığmama sorunu yaşamıyorum.İnşallah üretimini planladıgım tava da bu kadar ,belki biraz daha fazla yüksek olacak.Lütfen gelişmeleri dokumcubaba.com ve instagram/dokumcubaba’dan takip edin.
,
Sorunuza gelirsek;Açıkçası kaplamasız tava üzerinde çalıştığım için emaye kaplamaları ürünler hakkında pek bilgim yok ancak şunu söyleyebilirim,bunun birçok etkeni var bana göre.Döküm tava emayesinin kalitesi,pişirilen ürün,pişirme sıcaklığı,sos olup olmadığı,yağ miktarı,pişen ürünün tavadan ne zaman alındığı gibi.
,
-Tavanın emaye kaplaması kalitesiz yapılmış olabilir,30-40TL ye döküm tava satılıyor memlekette.
-Tavanızın emaye katmanı zarar görmüş,aşınmış olabilir dolayısıyla yapışmazlığını kaybetmiştir,ya da azalmıştır.
-Soslu ürünlerdeki sos aşırı sıcak tavada kuruyup yapışmıştır,mecbur kaynatıp yumuşatmanız lazım.
-Mesela tavuk kanadını yüzeyi iyice dağlanmadan alıyor ya da çeviriyor olabilirsiniz,dağlanmadan deriyi kaldırmaya çalışırsanız,arada yanık katmanı olmadığından bir kısmı yapışık halde pişmeye devam eder.
-Dökme demir tavaların çalışma prensibi teflon gibi olmadığından ,isterseniz yemekleri,özellikle et,tavuk,köfte vs. pişirmeden önce tavaya 1-2 damla sıvı yağ döküp,elle ya da kagıt havluyla iyice yayın,bu yağ katmanı emaye ve et arasında bir bariyer oluşturacaktır,en azından yapışmayı bir nebze azaltabilirsiniz, belki.
-Emaye tavalar, ham döküm tavalar gibi ömürlük değildir,zamanla emayeleri aşınır,çizilir,çatlar,hatta kaybolur ,tava paslanma bile yapar.
Siz hiç emaye tava-tencerenizi mutfak teliyle ovabilirsiniz diyen bir üretici gördünüz mü?Ya da metal kasık kullanabilirsiniz ya da yere düşürseniz bile kullanmaya devam edebilirsiniz diyen?İşte bunlar hep emayenin dezavantajlarıdır.Bazı üreticiler deterjan miktarını bile sınırlıyor,emayeye zarar gelmesin diye.Halbuki ham döküm tava candır,atın kömürün üzerine banamısın demez,çakıl taşlarıyla bile yüzeyini temizleyebilirsiniz.Bu sebeple kaplamasız ürünleri öneriyorum herkese.Siz yemek pişirdikçe güzelleşen ve kalitesi artan,sizinle beraber tecrübe kazanan ve adeta sizinle yaşlanan ancak performansı insanın aksine güngeçtikçe artan bir ürün.Üstelik hep söylediğim pişen yemeklere geçirdiği demir elementi sayesinde eşşiz bir gereç bana göre…
.
3.Merhaba, yeni aldığım emayesiz düz tavamı bugün 5. kez kullandım bariz bir şekilde demir tadı ve kokusu geldi normal midir..(Temizlerken kalın tuz kullanıyorum)

-Aslinda temizlik icin sıcak su/tavada su kaynatma ve plastik firca yeterlidir.Tuz bir kimyasal ve asindirici olduğundan onu sadece yapisip da cikmayan yağlar ve pasli bolgeler icin kullaniyoruz.Siz herseferinde bu sekilde temizliyorsaniz(tuzla hafif temizlikle, ovarak temizlemek arasında da fark  var tabiki,hafif olarak tuzla da seasoninge zarar vermeden temizleyebilirsiniz) seasoningi kaldirmis olursunuz ve yikama sonrasi yuzeysel olarak kalan demir partikulleri yemege karisir.Yuzeyde seasoning dedigimiz yağ katmani olmadigindan her yemekte bunu hissetmeniz normal.Once tel firca ile tum ic yuzeyi bir guzel kaziyin sonra seasoning yapin tavaniza.

Ben sizden cok daha fazla kullandim her iki tavami da,boyle bir sorun yasamadim.
Pisirdiginiz seyler de onemlidir,domates gibi c vitamini yuksek asidik seyleri cok uzun sure( 30dk dan fazla)pisirmenizde asindirici bir ekti yaratacaktir,sorun yok.Yaglayip firina verin 1-2kez,yani seasoning yapin,islem tamam.

2a.Döküm tavamın seasoning biraz kalktı gibi. Yapışma olunca mecbur bastırarak temizledim 🙂 bir tavsiyeniz?

Yapisma oldugu zaman icinde su kaynatin biraz,altını kapattıktan sonra ahsap bir spatula etrafina kagit havlu sarin onunla kaziyin seasoninge zarar vermemek icin ya da 3.sorudaki gibi çok hafif tuzla temizleyin.Sonrasinda isterseniz kurulayip cok ince yag surun bir bezle.Yalnız bu yağlama sonrasında tava bir süre sonra yağdan dolayı yapışkan bir hal alabilir,başlarda ben de yağlıyordum ama artık ocak üstünde 5dk ısıtıp ,soğuyunca direk kaldırıyorum dolaba.

ÖNEMLİ NOT:AŞAĞIDAK KALDIRMA İŞLEMİ ELEKTROSTATİK KAPLAMA YAPILAN LODGE ÜRÜNLERİNDE YAPILAMAMAKTADIR.SADECE DOĞAL KAPLAMA İLE ÜRETİLMİŞ ÜRÜNLERDE YAPILABİLİR.

Seasoning icin ise varolan kaplamayı kaldırmak/yüzeyi homojenleştirmek için tavayi mutfak teli ile iyice kaziyin su ile temizleyin(Çok katmanlı sağlam bir seasoning yaptıysanız,tava içerisinde sirke kaynatın ve birkaç saat beklemeye bırakın,asit kaplamayı kaldıracaktır,tava yüzeyi siyahtan griye dönmelidir ,sonra bulaşık teli ile kazıyın.Ya da ürününüzü yanan bir ateşin içinde yakarak kaplamasını tamamen sökebilirsiniz. ve kurulayip fırına koyun 100derecede 15dk isindiktan sonra icinden alin benim tavsiyem ic yag  düzeltme:Ayçiçek yağı ile ama isterseniz keten tohumu yagını bir kumaş parçası/mutfak süngeri  ile cok ince yaglayin,yağı çok bırakırsanız üzerinde damar damar iz kalır,farkedilmeyecek kadar ince olmalı.Firini 200dereceye getirip icinde 1saat ters sekilde pisirin ,bitince 2saat sogumaya birakin.Toplam 3kez bu yaglamayi yaparsaniz harika bir seasoninginiz ,daha fazla yaparsanız tadından yenmez olur 🙂 Sonra zaten pisirdiginiz her yagli yemekten yag isleyecek icine,kendi kendini kaplayacak.Ben 6 ayda 1 kere seasoning yaptim hala sapasaglam tavalarım.

1.Seasoning nedir?Seasoning nasıl yapılır?Hangi tava/tencerelere seasoning gereklidir?

(DETAYLI SEASONING VIDEOSU YAZININ EN ALTINDADIR)

Seasoning en basit tabir ile;Yüzeyinde emaye gibi koruyucu bir katman olmayan dökme demir tavaların, bitkisel ya da hayvansal yağlarla  yüksek ateşte pişirilip,yağın kimyasını değiştirip polimer  hale getirerek tava üzerinde koruyucu ve yapışmaz bir katman elde edilmesidir.

Bu konuda kısa bir açıklamayı kokoreç konusunda yapmıştım,şöyleydi ;

Tavada yaptığım halde – arkadaşlar bunu gerçekten inanarak söylüyorum – sanki odun ateşinde pişmiş gibi bir lezzeti oldu,ister inanın ister inanmayın.

Bunu şuna bağlıyorum;

1-Kaliteli bir döküm tava

2-Döküm tavanın emaye kaplamalı değil,kaplamasız olması;

Vücudunuza demir alırsınız arkadaşlar,asıl mevzu bu,sağlık.Emaye kaplı tava alır,ızgara lezzetinden mahrum kalırsınız tamam,peki ya demir emilimi ne olacak?Neden bu fırsattan mahrum kalalım ki?Kaplamasız tava almamın sebebi,eşimin demir eksikliği ve teflon tavaların kanser yapıcı PTFE kimyasalı içermesi (ayrıca döküm tava ömürlüktür)

İnternette araştırma yaptığınızda bazı sitelerdeki arkadaşların emaye kaplı ürünlere de seasoning yaptıklarını görebilirsiniz.Açıkçası ben bunun nasıl olduğunu anlamıyor ve gereksiz görüyorum çünkü üretici zaten bunu sizin yerinize yapmış ve tava paslanmasın ve biraz da yapışmazlık olması için emaye ile kaplamış,yani ham demir tava üzerine püskürtme bir katman yapmış ve bu ürünü dış etkenlerden korumuş.

Eğer bir de siz yağ ile kaplıyorsanız,bu yağın “seasoning” olabilmesi için fırında yüksek ateşte polimerleştiği zaman demir gözeneklerine hapsolması lazım,bunun için de genleşen demirin gözeneklerinin açılması lazım,açılan gözeneklere pişen yağın giriş yapması lazım ki demirle bütünleşip polimer katmanı oluştursun.

E peki sizin emaye tavanız bu yağı içine alıyorsa,bir de üstüne polimerleşip resmen kaskatı bir katman oluşturuyorsa suyu ,nemi nasıl içine almıyor  da paslanmıyor? Ya da bulaşık makinesinde yıkadığınızda 60-80 derecedeki sıcak suyu geçtim ,deterjanlı su buharından nasıl etkilenmiyor?Emayenin mantığı zaten ürünlerinizi özellikle nemden korumaktır,e kaplanmış ürünü bir daha nasıl kaplıyor bu arkadaşlar,çözemedim,anlayan bana da anlatsın lütfen.

 Ülkemizde yerli üretim olarak kaplamasız tava bulamazdınız arkadaşlar,ta ki ben bu işe el atana kadar :).Araştırmalarım ve model çalışmalarım devam etmekte,kuruluş maliyetleri kalıp ücretleri yüzünden çok fazla,altından kalkabilirsem emayesiz ve gayet kaliteli tava üretme şansı bulacağım,artık paramız yurtdışına gitmeyecek,yerli üretici ve tüketici kazanacak.

Pişirme sıklığınıza,pişirdiğiniz yemeğe ve temizleme şeklinize göre re-seasoning işlemini tekrarlama periyodunuz değişecektir.C vitamini yüksek asidik şeyler kullandığınızda -limon,domates,sirke- seasoning incelecektir,ancak bu şekilde daha çok demir karışacaktır yemeğe,dolayısıyla demir eksikliği olanların bunları pişirmesinde bir beis yok,tabi abartmamak şartıyla.

Araştırmalarıma göre domates kullandığınızda 30dk dan sonraki pişirmelerde oksitlenme iyice artıyormuş,yani aşırı demir aromalı bir sosunuz olabilir,benim için sorun yok ancak herkes hoşlanmayabilir.

*Peki seasoning için hangi yağları kullanacağız,hayvansal mı bitkisel mi?Yağı neye göre seçmeliyiz?

İşte burası belki de en önemli nokta,tam bir kimya fırtınası esiyor kafamda yaklaşık 5 aydır ve hala araştırıyorum,en mükemmel yağ kimyası hangisi? Ki yerli tavamıza bunu uygulayalım ve piyasaya sorunsuz bir şekilde sürelim.

Ancak şunu kesin olarak anladım ki,”iyodine” yani “iyot” değeri ne kadar fazla ise,yağ  o kadar sağlam bir seasoning katmanı oluşturuyor.Bunun cevabını ayrı bir soruda vereceğim çünkü çok karmaşık ve yüzlerce kaynak var,onları da vereceğim.İlgilenenler şimdilik şu tablodan yağ kimyalarını inceleyebilir.

http://thesoapdish.com/oil-properties-chart.htm

Soru-Cevap” için 117 yorum

 1. Merhaba lodge marka bir tava aldım ancak altında ufacık bir delik var alt kenarında daha doğrusu bu bir özellik mi yoksa defo mu anlayamadım yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Meltem Hanım,pik döküm sebebiyle bu tip kusurlar olabilir,dünya devi Amerikan markasında bile.Merak etmeyin bir sorun yok.Ancak çok derin ise içerisinde su kalmamasına dikkat etin ki paslanmasın.Herşey bitip yıkadıktan sonra kurulayın ve ocak üzerinde 5dk orta ateşte ısıtın,nem kalmasın.

   1. merhaba cevap için teşekkür ediyorum ama delikten arkayı görebiliyorum derinlikten ziyade gerçek manada delik. bu da yemek esnasında yağın veya suyun sızması demek. Buna bir çözüm var mı yoksa değiştirmeli miyim?

    1. Meltem Hn’ın ürün fotoğrafları aşağıdaki gibidir.Bu delik asla kabul edilemez olduğundan kendisine ürünü iade etmesini belirttim.
     Eğer sizler de hafif çukur dışında böyle bir delik ile karşılaşırsanız hemen iade edin,pik döküm yapısı gereği hafif çukurlar olması mümkün ama delik asla!

     1

 2. Selamlar dökümcü baba, emayesiz döküm tava almayı düşünüyorum, sence genel kullanım için hangi modelini almalıyım? Düz mü yoksa çıkıntılı olanlar mı?

  1. Merhabalar,Izgara tavanın tek farkı ızgara çizgileri çıkartması ve temizliğinin zorluğu.Özellikle balık yaptığınızda ızgaraların arasına düşüp yapışan parçaları temizlemek çok zor oluyor.Düz tavada yapışan herşeyi herşeyle rahatça kazıyıp kolayca yıkayabilirsiniz.Izgara olan da yine araları temizlerken tek tek ovmak gerekiyor vs.

   Tamamen tercih meselesi,ben aylardır ızgara tavamı kullanmıyorum.

 3. Önceden balık yapıp temizlediğim tavayı, ileride kırmızı et için kullanırsam, ete balık kokusu geçer mi?

  1. Halil Bey,

   Geçmez merak etmeyin,balık sonrası sıcak suda iyice fırçalayıp temizlerseniz bir sorun kalmaz.
   En kötü durumda,balık sonraki ilk pişirmenizde tava ısınırken balıktan kalan yağlar varsa biraz onlar kokabilir.
   Ben ham döküm tavada somon gibi çok ağır bir balık yaptım ve aynı tavayı hala sorunsuzca kullanmaktayım.

   Bu söylediklerim ham döküm ürünler içindir,emaye kaplılar için yorum yapamayacağım.

 4. Iyi gunler,

  yeni aldigim dokum tavanin pasini temizleme isi yaptim, once kola ile temizledim, ardindan tuz ile ovdum, yikayip kuruttum ve yagladim. Ama hala pasinin gittigine emin degilim, zehirlenmekten korkuyorum. Hala daha fabrikadan cikma lekeler ve kirmiziliklar var, ve tuhaf bir yag filim kapli gibiydi, sanayi yagi gibi kokyordu. Sonuc tavanin yeni hali oncekinden cok iyi degil sadece daha iyi.
  Ne diyorsunuz.
  Cok tesekkurler.

 5. merhaba;
  seasoning tavada yağın zamanla polimer bir yapıya sahip oldugunu ve bu sekılde koruma katmanı olusturdugunu söylediniz.. polimerin gıda ile teması sakıncalı değilmi , bir nevi plastık gibi.. teflondan farkı yok ozman.. emaye kaplamanın cam bazlı oldugunu duydum.. bana daha saglıklı ve uzun ömürlü gibi geliyor..

  1. Yiğit Bey Merhabalar,

   Güzel ve teknik sorunuz için teşekkür ederiz.Bu bağlamda “POLİMER” sözcüğünü biraz açalım;Polimerin anlamı monomerlerin zincir olarak bir araya gelerek oluşturduğu yapıdır.DNA’mız buna en önemli örnek olarak verilebilir.Protein de bir polimerdir mesela,Dolayısıyla her polimer plastiktir diyemeyiz.Polimeri burada kullanma amacım oluşan bu katmanın polimerler gibi birkaç yapıtaşının tepkime ile bir araya gelerek yeni bir madde oluşturması sebebiyleydi.Burada ısı ile tepkimeye giren yağ,yanarak yağ halini kaybetmekte,yağ içerisinde bulunan serbest radikalleri salmakta ve zincir halde yeni bir madde oluşturmaktadır.Oluşan bu polimer benzeri katman,atmosfer koşullarına dirençli yani nem/su’ya karşıyı koruyucu bir katmandır.Bu kimyasal değişimi açıklamak adına polimer kelimesini kullandım.Kullanılan yağın iyot değeri ne kadar yüksek ise bu katman o kadar sıkı olur.Bu sebeple ham dökme demir ürünleri yağ ile kaplarken yani “seasoning” yaparken çoğunlukla iyot değeri yüksek olan keten tohumu yağı ya da soya yağı kullanılmaktadır.Dolayısıyla doğal yağlar/maddeler kullanılmaktadır.

   Yani ne kadar fazla iyot o kadar molekül,ne kadar molekül ,o kadar yoğun ve sağlam bir zincir katman diyebiliriz.

   Ham dökme demir ürünlerin kullanımı ülkemizde giderek artmakta,ben de bu işin öncülerinden olarak ısrarla anlatmaya ,bilgilendirmeye devam edeceğim.Bu ürünlerle ilgili youtube kalanımda da paylaştığım Canan Karatay ve ağır metal zehirlenmesi videolarını izleyebilirsiniz.

   https://www.youtube.com/watch?v=WpSiALyVCzY
   https://www.youtube.com/watch?v=xt1WerT7X8Q

   Teflon ise bir markadır,ürün adı değildir.Kağıt mendile herkesin Selpak demesi gibi oturmuş bir kavram olmuştur.Teflonun ticari adı “Floropolimer”dir.En sık kullanılan çeşidi de herkesin bildiği “P.T.F.E (Polytetrafloretilen)” türüdür.Tamamen sentetiktir yani doğal olmayan,insan yapımı kimyasal bir bileşen.Flor gazı ve karbon atomlarının birleşimiyle oluşan bir polimerdir.Kolay anlaşılması açısından Teflon kelimesi üzerinden konuyu anlatmak gerekir ise,yapımında kullanılan PFOA(Perflorooktanoik Asit) insan sağlığına zararlıdır.Şu sıralar bu tehlikeden dolayı PFOA-Free ürünler çıkmaya başladı ancak teflonun uygulandığı alüminyum da sağlığımıza zararlı,iş sadece teflon kaplama ile bitmiyor.

   Teflon 250derecelerde bozulmaya,350derecelerde ise çözünmeye başlar.Bu sebeple günümüzde “YAPIŞMAZ DÖKÜM TAVA/TENCERE” kullanılarak yapılan –özellikle mühürleme işlemleri- kesinlikle çok tehlikelidir.
   Kullanıcılar etiket yazılarına ve uygun fiyat olmasına aldanarak “SERAMİK,GRANİT,TEFLON” kaplı “ALÜMİNYUM DÖKÜM” ürünleri “DÖKME DEMİR” zannetmekte ve bu tavaları ocak üzerinde aşırı derecede ısıtıp mühürleme yapmaktadır.Teflon kaplı ürünler kesinlikle boş olarak ocak üzerinde kızdırılmamalıdır,yemek pişirilmemelidir.

   Emaye ise inorganik maden tozlarının,Nikel kaplı (Nickel Flashing) alüminyum,çelik,demir vs. yüzeylere püskürtülmesi ile oluştur.İnorganik ve non-toxic olduğundan insan sağlığına zararlı değildir,en azından şu ana dek kanıtlanmış bir etki görülmemiştir.Bu sebeple sağlık açısından güvenle kullanabilir.Uzun ömürlülük konusuna ise katılmayacağım çünkü bana gelen sorular ve internetteki kaynaklarda gördüğüm kadarı ile -özellikle demir ürünlerde- aşırı derecede deformasyon mevcut.Kimi ürünler yer yer paslanmış kimisinde ise emayeleri atmış.Çünkü emaye kalitesi/işçiliği önemli olduğu kadar yüzey kalitesi de önemli.Stabil olmadığı zaman bu tür problemler olabiliyor.Onlar olmasa bile kullanım aşamasında çarpma,çizilme,sürtme ile bile zarar görebiliyor,aşınabiliyor.Telle temizleyemiyorsunuz,hatta süngerin yeşil olan sert kısmı bile önerilmiyor.

   Sağlık konusunda tabiki emaye kaplama için kötü konuşulmuyor,güvenle kullanın.Ancak ham dökme demir ürünlerinin artısı,pişen yemeğe az da olsa demir geçişi sağlaması.Bu bilimsel olarak kanıtlanmış ve hatta pişen yemeğin içine atılabilen demir külçeler bile satılmaktadır.Bu konuda çok uzun bir araştırma yapıp şu sayfada kaynakları ile beraber yayınlamıştım,okumanızı tavsiye ederim.

   https://dokumcubaba.com/dokum-tava-nedir-nasil-kullanilir-temizlenir/ham-demir-dokumde-pisen-yemeklere-gecen-demir-miktari/

   Kimya ya da maden mühendisi değilim,bu yorumlar tamamen kişisel araştırma ve çalışmalarım sonucu edindiğim bilgilerdir,hatalı bir yorum var ise lütfen müdahale edin,düzeltelim.

 6. Merhabalar malumunuz son zamanlarda cam ocaklar arttı acaba döküm tava sorun çıkarır mı camın patlama olayı falan olurmu

  1. Esra Hanım Merhaba,

   Cam ocak üzerine çay bardağı bile düşürseniz çatlayabilir,kırılabilir.
   Döküm,çelik vs. fark etmez önemli olan sert bir şekilde ürünün cama çarpmaması yoksa güvenle kullanabilirsiniz.
   Dökümden daha ağır çelik tencereler de mevcut sonuçta 🙂

 7. Merhaba Dökümcü Baba
  İnternet üzerinden LAVA marka döküm tencere aldım dışı kırmızı emaye kaplı. fakat teslimat sonrasında tencerenin sap kısmında emayesinin kalkmış olduğununu gördüm yani alttaki döküm kısmı görünüyor bu şekilde kullanmak zararlı mı teşkrler

  1. Merhabalar,

   Tabiki demir kısmı açıkta kullanmamalısınız,ya o bölgeyi yağlayıp ocakta ısıtıp yağ kaplaması yapacaksınız ya da ürünü iade edeceksiniz 🙂
   Ancak sap kısmı çok ısınan veya yemek pişirilen bir bölüm olmadığından ham döküm gibi kullandıkça yağ kaplaması sağlamlaşamayacaktır.

  1. Merhabalar,

   Bakır malzemeler Uzmanlık alanım değil ve ürünler hakkında bilgim de yok ancak şu ana kadar bir zararı olduğunu duymadım kalaylı kullanılırsa.
   Kalaysız olur ise zehirlenmelere yol açabiliyor,dikkat etmek lazım.

  2. Kalaysiz bakirda ayni demir dokum tavalarindaki gibi dogal olarak vucudumuza bakir geliyor, cok faydali. Sadece herseyi pisiremiyoruz, yoksa zehirlenmelere sebep oluyor. Nelerin bakir tavada pisirildigini arastirip ona gore kullanirsaniz cok faydali 🙂

  1. Birsen hn,

   Evet sahanlardan sonra fırın tepsi,tencere ve düz tepsi dediğimiz model üretimleri için de çalışmaları başlatacağız.
   1 Kişilik bir girişim olduğundan işler kademe kademe ilerliyor ve haliyle zaman alıyor 🙂

 8. Lava marka ızgara tava aldım. Ilk kullanımdan sonra tavanın içinde beyaz donmuş yağa benzeyen bir leke oluştu ve yok edemiyorum. Sorun ne olabilir acaba?

 9. Merhaba, ilk defa dokum tencere alacagim,tercih etmem gereken model hakkinda, kullanim kolayligi acisindan ve (ebati, ovalmi, yuvarlakmi, duz yada izgarali) tavsiyede bulunabilir misiniz?Yurtdisinda yasiyorum ben, Zwilling markasi hakkinda bilginiz varmi, tavsiye eder misiniz?Tesekkurler

 10. Seasoning işlemi mutlaka yapılmalı mı, yapılmazsa ne olur. Gerekli ise Döküm tost makinası aldım, buna seasoning işlemini nasıl yapabilirim. teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Kaplamasız ürünlerde seasoning yapılmaz ise demir tadından yemek yiyemezsiniz ve çok çabuk paslanır ,zaten çoğu üretici(ben de dahil) önceden kaplanmış olarak gönderir.Mutfak gereçlerinde paslanma olmuş ya da kaplaması kalktı ise seasoning yapılır.
   En iyi ve doğru bilgi için Makina üreticisine danışmanız gereklidir :)Başka firma ürünlerine yorum yapmak istemem.

 11. Merhabalar, sahan setiniz ile ilgileniyorum. Satışa çıktığı zaman mail ile haber verebilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkür ediyorum

 12. merhabalar. bende artık kullanmak istiyorum ama endişem şu.. ocagim elektirikli.. yani cam… dökümleri kullanabilir miyim? catlar mi cam?

    1. Merhabalar ürün markası belirtmemişsiniz,ancak bende tencere mevcut değil.
     Bunun çok farklı sebebi olabilir ,Üreticisine danışabilirsiniz.

 13. staub marka tencerelerim tavalarım var. Çok rahat kullanıyorum. ancak taş fırına bu tencere ile yemek koyabilir miyim. yüzeyi taş fırının sıcaklığına dayanır mı?. güveç yapıp fırına gönderebilir miyim. veya tandır gibi yapıp fırına gönderebilir miyim.

 14. Merhaba, döküm tavalarınızı yeni kullanmaya başladım. çok da severek kullanıyorum. ilk 5-6 kullanımda bol yağlı yumurta yaptım. azalmakla birlikte minik siyah noktalar ve hafif demir tadı yumurtaya geçiyor. yeni olduğu için normal olduğunu düşünüyorum, doğru mudur? yıkarken talimatlarınıza harfiyen uyuyorum yani seasoninge zarar verdiğimi sanmıyorum. ekmek ve lavaş yapımına geçebilir miyim? 🙂 iyi çalışmalar.

 15. Merhaba
  Urunlerinizden siparis ettim. 1-2 haftaya gonderilecegini belirttiniz. Benim sorum siparis ettigimiz, tava ve sahanlar icin silikon tutma saplari da uretecek misiniz? Yada tutma yeri ebatlari standart midir? Piyasada satilan baska urunlerin silikon tutma kulplari da urunlerinize uyar mi? Uyarsa hangi marka ?
  Tesekkur eder iyi calismalar dilerim.
  Saygilarimla

  1. Merhaba bu tip ürünler genelde Çin’den geliyor ve kur yüzünden fiyatlar inanılmaz artmış vaziyette,getiremiyorum bu sebeple.
   Başka ürünlerinki uyar mı bilemiyorum,aldıktan sonra ölçüp öyle araştırınız.

 16. Merhaba. Sipariş vermek istersem ebat da verebiliyor muyum? Yani mesela 30 cm. çağında 20 cm. derinliğine tencere istesem mümkün olur mu? Yoksa sabit kalıplar mı var?

 17. Merhabalar dökümcü baba ben Samsun’dan yaziyorum sizden mümkünse birsey isteyecektim benim 30 cm lik tavaya ihtiyacım var (karaca markasindaki uranüs tava modelinde) ve dokum kullanmak istiyorum ama bu buyuklukte guvenebilecehim bir urun bulamiyorum ozel olarak yapmaniz munkun mu acaba ücreti ne kadar ise yazabilir misiniz?

 18. Merhaba ürünlerinizi satın aldığından beri kullanıyorum ve çok çok memnunum,fakat bir gün önce tavayı yıkayıp,kurutup ocağı aldıktan sonra kurutma işini yaparken küçük bir su kabarcığı gördüm, sürekli bir su orada kaynıyor gibi,bunun bir sakıncası var mı veya bu bir kusursa nasıl düzeltebilirim,şimdiden teşekkür ediyorum ve size kolay gelsin diyorum

 19. 26 cm ve 20 cm tavanlar ayrı olarak stokta varken kampanyali 2 li set neden stokta kalmıyor tekrardan indirimli kampanyaları bekliyirux

  1. Merhaba ürünler mevcut,bu seti yeni eklediğim için stokta yok görünüyor,satış başladığında alabileceksiniz efendim,ilginize çok teşekkürler.

 20. Merhaba. Tam olarak mangal için yapıldığına emin olmadığım demir döküm bi ızgara aldım. Rengi döküm tavalar gibi siyah olmadığı için sağlık açısından zararlı mıdır diye araştırırken sizle karşılaştım. Size 3 adet sorum olacak:
  1. Döküm demirin yemeklerde kullanılan çeşidi var mıdır? Yoksa gönül rahatlığı ile kullanabilir miyim?
  2. Seasoning i könir ateşinin üstünde yapmayı planlıyorum (ateşin üstünde 15 dk ısındıktan sonra yapı sürüp 1,5 saat boyunca aynı ateşte pişirip daha sonra aynı yerde soğumaya bırakmak) sizce bu uygun mudur?
  3. Çapaklar temizlenmeli midir?
  Bir de bonus soru sizin döküm ızgara yapma planınız var mıdır?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar

   1- Kesinlikle Pik olmalıdır
   2-Homojen olmayabileceği,yağ yanabileceği ve is oluşabileceği için önermiyorum ama siz bilirsiniz.
   3-Çapaklar zaten temizlenmemişmi ki üründe 🙂 ? Siz bilirsiniz size kalmış.

   Izgara tava tip üretim düşünmüyorum,steakhouseklardaki gibi mangal ızgarası gibi birşey diyorsanız onlarda zaten st37 çelik oluyor döküm değil 🙂

 21. merhaba sahanlarımı mutlulukla kullanıyorum kitapçıkta yazıldığı gibi temızliğini yapıyorum ancak bugün yıkayıp kurulayıp ısıttıktan sonra yüzeyin beyazlaştığını gördüm ?? bütün soru yorumları okudum hiç benzer bir şeye rastlamadım, neyi yanlış yaptım acaba?

  1. Merhabalar,

   su ile yıkayıp kurulayınca beyazlaşma olmaz,buna sebebiyet verecek bir kimyasal yoktur suda.
   Kaplaması soyulmuş olabilir?Klavuzda fotoğraflı kısımda altta olan bölüm.

 22. Merhaba,
  Ürün siparişi veriyorum.
  Takip ettiğim kadarıyla, ilk geldiğinde kaplaması yapılmış olacak, hemen kullanabilecek miyim tavayı?
  Bir de yeniden seasonning yapmam gerektiğini nasıl anlayacağım? Ortalama ne kadar zaman sonra bu işlemi tekrarlamam gerekecek ve daha sonra ne kadar zamanda bir?
  Teşekkürler

 23. Merhaba
  Elimde 2, 3 yıl önce Essenso’dan alınmış bir döküm tava var. Aldığımızda kaplamasız olduğu söylenmişti. Biz de deterjansız sadece sıcak su ile temizliğini yaparak kullandık. Ancak şu anda üzerinde kurumuş çatlamış toprak görünümünde bir tabaka oluştu ve dökülüyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Bu tabaka aslında kaplama mıdır? Tavayı kullanmaya devam edebilir miyiz? Not: Elimde foto mevcut fakat nasıl yükleyeceğimi bilemedim.

  1. Merhabalar,ürününüz emayelidir efendim 🙂
   Sanırım emayesi dökülüyor şu anda,emaye konusunda bilgim olmadığından üreticiye danışmanızı öneririm.

 24. Merhaba, kolay gelsin
  iki sorum var ;
  ürünlerinizi aldıktan sonra mutlaka seasonning mi yapmak gerekiyor yapmadan kullanım olmuyor mu ?
  ve kozmetik hasarlı ürünlerin görsel görünüm dışında başka bir kusuru yok değil mi ? sağlık vs.. açısından
  çok teşekkürler

  1. Merhabalar

   -ürün sayfalarında da belirttiğimiz gibi ürünler kullanıma hazırdır,ek olarak isterseniz yapabilirsiniz.
   -Bu konuyu da yine ürün sayfasında belirtmiş ve olmadığını yazmıştım 🙂

 25. Merhaba,

  Fırınım yok. Sizden döküm tava siparişinde bulundum. Ürünüm geldiğinde Seasoning işlemini ocakta yapabilir miyim? Nasıl bir yöntem uygulamalıyım?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba ,

   ürünlere 3 kat seasoning yapılmış ve kullanıma hazırdır 🙂
   Lokal paslanma yaşarsanız ocakta,komple pas olursa fırında seasoning yapmanız gereklidir.Ürün beraberinde gelecek kılavuza göre kullandığınız sürece sorun olmayacaktır.

 26. Çok teşekkürler.
  Peki ocakta seasoning yapmak durumunda kaldığımda tavayı ters mi koymalıyım ateşin üzerine düz mü?

 27. Merhaba yurtdisindayken t-fal marka döküm tava almistim. İlk kullanimda bilmeden nemli bırakmışım tavanın altının dış kısmında lokal kuflenmeler var ne yapabilirim? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhabalar,

   T-fal diye bir markayı ilk defa duyuyorum,ancak emayesiz ise bizim ürünlere uyguladığımız gibi -küf dediğiniz kısımlar eğer pas ise- hafif telleyerek pas tozunu atınız ve yağlayarak fırında en yüksek ısıda 1.5 seasoning yapınız.
   Tabi bu dediklerim ürün emayesiz yani kaplamasız ise geçerli.Emaye ise maalesef bilgim yoktur ve emaye ürün tamir olamaz bildiğim kadarıyla.

 28. Merhabalar..
  4 adet urununuzu cok cok severek kullaniyorum. Yapisma sorunu da yasamiyorum (neredeyse hic). 1 ufak sahanimin kenar kisimlari kirmizi gibi, siyah degil. Sizce pas midir? Yemeklerde metal tadi yok ama endiseleniyorum.

  Bir de tacanin ic yuzeyleri internetteki videolardaki gibi homojen renkte degil, yer yer acik yer yer koyu. Yikamayla alakali olabilecegini dusundum, sorun etmiyorum. Normaldir degil mi?

  simdilik tavalar ve sahanlarla idare ediyoruz ama tencere de (dutch oven) bekliyoruz 🙂

  1. Duygu Hanım Merhabalar,

   Örnek pas fotosu kılavuzda belirtilmiştir,ona göre işlem yapabilirsiniz ancak ıslak kalmadı ise paslanmaması lazım.

   İnternetteki videoların çoğu sıfır ürünle ve sadece göstermelik olarak işlem yapılır.Ya da durumu çok iyi olanlarla 🙂
   Doğal kaplama yemek yaptıkça sürekli olarak zayıflar ya da güçlenir bu tamamen kullanıma bağlı bir sorun yoktur :)Teşekkürler ilginize.

 29. Merhaba,
  1) Ham döküm tava ürünümü yeni aldım, temizliğini bilmiyorken bulaşık deterjanıyla yıkadım. Bu sağlık açısından ve ürünün ömrü açısından bir sorun oluşturur mu?

  2) Tavanın alt kısımında ufak bir paslanma oldu. Bu bir sorun yaratır mı, yüzey tarafında değil?

  1. Merhabalar,

   Ürününüz başka marka sanıyorum,bu durumda yapılması gerekeni kılavuzda açıklamıştık çünkü.Bir sorun yaratmaz ,sirkeli su kaynararak strilize edebilirsiniz.
   Kullanılmayan taraftaki pas tabiki sorun değil ancak yağlama yaparak olması gerektiği hale getirmenizi öneririm.

 30. Merhaba ürünü uzun zamandır kullanıyorum.Bir sıkıntım yok.Sormak istediğim gazlı ocağımı indüksiyon ocak ile değiştirmek istiyorum. İndüksiyon ocakta döküm kullanılır mı?Ya da elektrikli ocakta???

  1. Ürün kodu 4775 ayazma mah.gündoğdu toki konutları c1_21 D 10 izmit kocaeli ne zaman cevap verebilirsiniz

   1. Kemal Bey,

    Size birkaç mail ve sms atılmış ancak dönüş alınamamıştır,spam klasörü kontrol ediniz.Paket bugün kargolanacaktır.

 31. Amt marka alüminyum döküm titanyum kaplama tencere tava vs. aldım. Ama titanyum hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilim. Alman markası ve dünyanın en iyi tenceresi seçilmiş 25 yıl garanti veriyor. Tamamen el yapımı falan. Bu konuda bilgi sahibi iseniz beni de bilgilendirmenizi rica ediyorum ☺

  1. Merhabalar,

   Maalesef ürün bildiğimiz alüminyum üstü teflon kaplama.Keşke Taç,Korkmaz,Karaca vs yerli marka bir ürün tercih etseydiniz,ülkemiz kazansaydı çünkü hiçbir farkı yok 🙂

   25 yıl garanti ,hata 1 gün bile garanti verilecek hiçbir detay yok ki üründe.Çizildiği yada kaplaması döküldüğü anda kullanıcı hatası diyip garanti dışı diyecekler.
   Garantilik Elektronik aksam yok bozulsun,mekanik parça yok kırılsın,demir yok paslansın :/

   Ne yazik ki en iyisi,onlarca yıl garanti gibi süslü laflar sadece pazarlama taktiği ve kandırmacası,Alman’ı/Türk’ü fark etmiyor 🙂

 32. Merhaba, evimizde kaplamasız döküm plakalı bir tost makinası var. Bize yardım etmek isteyen biri üzerine deterjan boca edip yıkamış. Plakalar çıkmıyor. Makina tekrar kullanılabilir mi, kurtarmanın bir yolu var mı? Yoksa her yediğimiz yiyecek deterjanlı mı olacak?

  1. Merhabalar,

   Hassas bir konu ve kendi ürünümüz olmadığından,üreticiye danışmanız en doğrusu olacaktır 🙂

 33. Merhaba Karaca’nın kaplamalı döküm tenceresinden almıştım kullandıktan bir süre sonra içindeki kaplaması kağıt gibi soyulmaya başladı bu tencere kullanılmalı mı?sağlığa zararlı mı? Ne yapmalıyım beni aydılatırsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler 🌺

  1. Merhaba,ürününüz emaye mi yoksa teflon mu?ARtık firmalar tüm ürünlere döküm diyor.
   Her halukarda iki ürün için de bilgim olmadığından,üreticiye danışmanızı öneririm.

 34. Merhaba hecha marka tencere setlerinden sipariş verdim henüz elime geçmedi ama bu marka ile ilgili bir bilginiz var mı kaplamaları vs

  1. ikisi bambaşka şeyler,biri imalat tekniği,biri kaplama.
   Döküm işçiliğin adıdır,öenmli olan demir döküm mü yoksa alüminyum dökümmü olduğudur,granit de teflonla aynıdır,sadece renk farkı var ve alüminyuma uygulanır.

   Döküm gerçek manada demir için kullanılır,şimdilerde herkes her ürüne döküm demeye başladı,10.soruyu referans alınız

   1. SBG 7116G
    Elektrikli Cam Kapaklı Granit Döküm Izgara
    Güç (W) : 2200
    Malzeme : Granit Döküm
    Sıcaklık Kademesi : 5
    Renk : Siyah
    Pişirme Yüzeyi : Yapışmaz Döküm
    Yüzey Tipi : Oluklu Düz
    Çıkarılabilir Pişirme Yüzeyi : Var

    SBG 7116
    Elektrikli Cam Kapaklı Döküm Izgara
    Güç (W) : 2200
    Malzeme : Döküm
    Sıcaklık Kademesi : 5
    Renk : Siyah
    Pişirme Yüzeyi : Yapışmaz Döküm
    Yüzey Tipi : Oluklu Düz
    Çıkarılabilir Pişirme Yüzeyi : Var

    abi demek istediğim hangisini alıyım

    1. ben hiçbirini almazdım,alüminyum üstü teflon kaplama,bir de yüksek sıcaklarda tost yapacak,ızgara yapacak tam bir facia 🙂
     Ben almam,kullanmam,önermem, ama karar sizlerin,tercih meselesi.

 35. Sedat çetin hesabından 204 tl eft yaptım 5178 kotlu tava siparişi vermiştim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Namık Bey,

   Size bugün saat 10,38 de hem sms hem de e-posta gönderildi siparişinizin aldındığına dair.

 36. Merhabalar. Öncelikle emeğinize sağlık. Yaptığım araştırmalar sonucunda (8-10 tane farklı marka yerli yabancı) alınabilecek en sağlıklı ve güvenilebilir ürünlerin sizde olduğu kanaatine vardım. Etrafında demir döküm ürünler arayanlara da sizi tavsiye ediyorum. Uzun zamandır araştırıyorum ancak sipariş verememiştim. İlk sorum defolu ürünleriniz yeniden satışa sunulacak mı? Sunulacak ne zaman? Bir de osaka zam yapacağınız yazmışsınız. Defolu ürünlerin fiyatı şu anki fiyatlardan fazla olacak derseniz hiç beklemeden sipariş vereyim. Bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim. İkinci sorum; ben ayçiçeği yağı ve margarin kesinlikle kullanmıyorum. Alacağım ürüne seasoning yaparken zeytinyağı, tereyağı, keten tohumu yağı ya da iç yağı kullanmanız mümkün mü?

  1. Merhabalar Halime Hanım,

   Teveccüh ve güzel mesajlarınız için teşekkür ederiz.Açıklamalarımız aşağıdadır.

   *Kusurlu ürünler satış tarihi belli değildir,şu an stok bulunmamaktadır.
   *Fiyat artışı tüm ürünlere uygulanacaktır.
   *Yağ tipinin sağlık açısından bir önemi olmamakla beraber teknik değerler gereği ayçiçek ile yapmaktayız,farklı bir yağ kullanmıyoruz çünkü gerek yoktur.300+ derecelerde yakılan döküm üzerinde kalan yağ değil polimer bir kaplamadır.Bu konuyu çok detaylı olarak şurada açıklamıştık ;https://www.youtube.com/watch?v=YPzCa3M38ZI&t=5s

   *Tencereler ocak-şubat gibi satışta olacaktır,tüm gelişmeleri instagram hesabımızdan paylaşıyoruz,takip ediniz:;
   https://www.instagram.com/dokumcubaba_blackbear

 37. Şuan yurt dışında bulunuyorum. Aralık ayında Türkiye’ye döneceğim. YouTube’daki anlatım ve tavsiyelerini zevkle okudum. Gerçekten, yurt dışından tedarik etme imkanım varken, okuduğum kadar kalitelimi mamulleriniz acaba, diye düşünüyorum ve bir ham döküm demir mamullerinizden birini, test etmek için almak istiyorum. Yüz yüze görüşme imkanım olan bir satış mağazalarınız nerelerde var? Sizinle irtibat kurmam için, iletişim bilgilerinizi göndermenizi rica edeceğim. Hoşçakalın.
  Saygılar
  Ali Başak

 38. Ürünlerinizin çok methini duydum. Ben de sarın almayı çok istiyorum sağlıklı bir hayat için. Ancak seasoned olmayan ürünleriniz var mı? Ürünü kendim seasoned yapmak istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim

  Sevgi ve saygılarımla

  1. İrem Hanım,

   İlginize çok teşekkür ederiz,sipariş verdiğinizde not olarak yazarsanız ham halde göndeririz tabiki.

  1. bu ürünlerde garanti kapsamına girecek tek 1 konu bile yoktur 🙂

   Bazı firmalar – özellikle emayeli üretenler- 10-20-30 hatta ömür boyu garanti diyor ama yaşanan tüm problemlerde kullanıcı hatası diyip sıyrılıyorlar.
   Şikayet sitelerinde bolca örneği mevcut,ve bana da emaye ürünlerden çok şikayet geliyor,verdikleri cevap aşağıda.

   Sorunlar
   -Emayesi döküldü,
   -Paslandı,
   -Beyaz renkler oluştu,
   -Çatladı,patladı,
   -Kokuyor,

   Cevap;
   Kullanıcı hatası,garanti dışı 🙂

   Bizim gibi kaplamasız ürünler de de garantilik bir konu yok çünkü yekpare 1 demir parçası,paslanırsa doğru kullanılmadığından,kırılırsa düşürdüğünüz için.
   Bunun dışında yaşanabilecek bir sorun yok zaten,bu durumlar çerçevesinde daha fazla satış yapacağım diye -şu kadar yıl garanti- diye kimseyi kandıramam,bu resmen dolandırıcılık ve kul hakkı,maalesef:/

 39. Merhaba,
  Lava marka dokum tavamda sebze yaparken sebzeleeo karistirmak icin tefalin plastik bir aletini kullandim karistiridktan sonra farkettimki plastigin uclari baya erimis hemen sebzeleri attim ama plastik tavama yapisti sanki. Tavami temizleyebilir
  Miyim? Ne yapmam gerekir?
  Tesekkurler

  1. Merhaba ürün emaye oldugundan üretiye danışmanızı öneririm,emaye bilgi dahilimde değil maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir